ALPSKA ŠKOLA SKIJANJA

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 333-343)

AUTOR(I): Živorad M. Marković, Sandra R. Milanović

E-ADRESA:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.21

U istoriji fizičke kulture vladaju različita mišljenja o početku skijanja, tj. o samom početku korišćenja prvih pomagala koja su omogućavala čoveku da se lakše i brže kreće po snegu u cilju opstanka, a kasnije u vidu fizičkog vežbanja i takmičenja. Skijanje je od početka do danas doživelo velike transformacije koje su se ogledale kroz različite škole skijanja, opremu, a samim tim i metodiku obučavanja. Alpskom skijanju prethodilo je nordijsko skijanje. Na stotine miliona ljubitelja uživa u čarima alpskog skijanja. Zbog turizma i putovanja po različitim ski-centrima izvršena je unifikacija tehnike, a time i metodike obučavanja. Cilj rada je upoznavanje sa alpskom školom skijanja i prikaz metodskog postupka obučavanja osnovnih elemenata.

metodika, obučavanje, skijanje, karving

• Alikalfić i dr. (2007): Vesna Alikalfić i dr.,Alpsko skijanje, Zagreb: Hrvatski zbor učitelja i trenera skijanja.
  • Gama (1982): Karl Gamma,Sve o skijanju, Zagreb: Mladost.
  • Ilić (1988): Božidar Ilić,Smučanje, Beograd: Fakultet za fizičko vaspitanje.
  • Ilić, Ropret, Ilić (2010): Božidar Ilić, Ropret Robert, Mile Ilić,Virtuelno Alpsko skijanje, Beograd: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
  • Jabučanin, Đurović (2011): Blažo Jabučanin, Đorđe Đurović, Evolucija razvoja smučanja i smučarskih tehnika,Sport mont(25, 26, 27), Podgorica: Crnogorska sportska akademija i Montenegrosport, 9–16.
  • Jajčević (1994): Zdenko Jajčević,100 godina skijanja u Zagrebu:1894–1994, Zagreb: Zagrebački skijaški savez.
  • Joksimović, Joksimović, Stanković (2010): Dina Joksimović, Aleksandar Joksimović, Daniel Stanković, Uloga psiholoških faktora u procesu obuke skijaških zavoja kod početnika, u: D. Živković (ur.),Zbornik radova, XIV meðunarodni naučni skup FIS komunikacije 2010. u sportu, fizičkom vaspitanju i rekreaciji, Niš, 22. oktobar 2010, Niš: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, 473–478.
  • Joksimović (2013): Aleksandar Joksimović, The two methods in learning the basic elements of ski technique, In: S. Pantelic (Ed.),Book of Proceedings, XVI Scientific Conference FIS communications 2013 in physical education, sport and recreation and I International Scientific Conference, Niš, Serbia, october 18‒19th, 2013, Niš: Faculty of sport and physical education, 102–106.
  • Jurković, Jurković (2003): Nikola Jurković, Danijel Jurković,Skijanje – Tehnika, metodika i osnove treninga, Zagreb: Graphis.
  • Mladenović (2014): Dragiša Mladenović,Usvajanje osnovne tehnike alpskog skijanja kod dece uzrasta 5–8 godina, doktorska disertacija, Beograd: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
  • Ropret (2017): Robert Ropret, The role of eccentric regime of leg muscle work in alpine skiing, Fizička kultura, 71(1), 5–11.
  • Savić, Mitić, Stojiljković, Okiljević (2010): Zvezdan Savić, Petar Mitić, Nenad Stojiljković, Davorin Okiljević, Socijalna struktura porodica dece skijaša, u: D. Živković (ur.),Zbornik radova, XIV meðunarodni naučni skup FIS komunikacije 2010 u sportu, fizičkom vaspitanju i rekreaciji, Niš, 22. oktobar 2010, Niš: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, 473–478.
  • Simić (2001). Milivoje Simić,Alpsko smučanje, teorija i metodika, Leposavić: Fakultet za fizičku kulturu Univerziteta u Prištini.
  • Hadžić (2008): Rašid Hadžić,Tehnika i metodika alpskog skijanja, Novi Pazar: autorsko izdanje.