TRIDESET GODINA IZ ŽIVOTA MILANA NARANDŽIĆA – PRVI SRPSKI HOMODIJEGETIČKI ROMAN

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 35-51)

AUTOR(I): Branko A. Ilić

E-ADRESA:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.1

Rad se bavi specifičnim položajem prvog srpskog realističkog romana iz 1860. godine –Trideset godina iz života Milana NarandžićaJakova Ignjatovića, koji je, u isto vreme, i početni tekst zamišljenog subžanrovskog niza srpskog homodijegetičkog romana. Analiziraju se izvori i uzori Ignjatovićeve pripovedačke strategije, ali i inovativna i originalna naratološka rešenja koja su bila neprimećena ili zanemarivana u ranijim interpretacijama ovog teksta. Ukazuje se na moguća tumačenja romana i njegov značaj u kontekstu daljeg razvitka srpske romaneskne proze.

homodijegetičko pripovedanje, roman, roman u prvom licu, Jakov Ignjatović, srpski realizam

• Ajsenberg (1979): Daniel Eisenberg, Does the Picaresque Novel Exist?, Kentucky Romance Quarterly, 26, 203‒219.
  • But (1976): Vejn But,Retorika proze, prev. Branko Vučićević, Beograd: Nolit.
  • Giljen (1982): Klaudio Giljen,Književnost kao sistem: Ogledi o teoriji književne istorije, prev. Tihomir Vučković, Beograd: Nolit.
  • Gligorić (1970): Velibor Gligorić,Srpski realisti, Beograd: Prosveta.
  • Deretić (1964): Jovan Deretić,Jakov Ignjatović, Beograd: Rad.
  • Deretić (1981): Jovan Deretić,Srpski roman 1800‒1950, Beograd: Nolit.
  • Ženet (1983): Gérard Genette,Narrative Discourse: An Essay in Method, Ithaca, New York: Cornell University Press.
  • Ženet (1988): Gérard Genette,Narrative Discourse Revisited, Ithaca, New York: Cornell University Press.
  • Ženet (1991): Gérard Genette, Introduction to the Paratext,New Literary History, Vol. 22, No. 2 (Spring, 1991), 261–272.
  • Živković (1967): Dragiša Živković, Bidermajerski stil romana Jakova Ignjatovića,Zbornik Matice srpske za književnost i jezik, knj. HV, sv. 1, 42–63.
  • Ivanić (2002): Dušan Ivanić,Svijet i priča: O pripovijedanju i pripovjedačima u srpskoj književnosti, Beograd: Narodna knjiga, Alfa.
  • Ivanić, Vukićević (2007): Dušan Ivanić, Dragana Vukićević,Ka poetici srpskog realizma, Beograd: Zavod za udžbenike.
  • Jeremić (1987): Ljubiša Jeremić,Tragički vidovi starijeg srpskog romana (od Jakova Ignjatovića do Svetolika Rankovića), Novi Sad: Književna zajednica Novog Sada.
  • Jeremić (2005): Ljubiša Jeremić,Večiti mladoženja: tragika prolaznosti, u: Jakov Ignjatović,Večiti mladoženja, Beograd: Politika: Narodna knjiga – Alfa, 5–28.
  • Jeremić (2009): Ljubiša Jeremić,Književnost razlike: druga knjiga o srpskim piscima, Beograd: Službeni glasnik.
  • Marčetić (2003): Adrijana Marčetić,Figure pripovedanja, Beograd: Narodna knjiga ‒ Alfa.
  • Milošević (2019): Milan Milošević, Realističnost fikcije u romanuMilan NarandžićJakova Ignjatovića,Uzdanica, XVI/2, 77–92.
  • Ruse (1995): Žan Ruse,Narcis romanopisac: ogled o prvom licu u romanu, prev. Jelena Novaković, Sremski Karlovci – Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • Skerlić (1965): Jovan Skerlić, Jakov Ignjatović: književna studija, Beograd: Prosveta.
  • Harfam, Ejbrams (2012): Geoffrey Galt Harpham, M. H. Abrams,TheGlossary of Literary Terms, Wadsworth: Cangage learning.