ТРИДЕСЕТ ГОДИНА ИЗ ЖИВОТА МИЛАНА НАРАНЏИЋА – ПРВИ СРПСКИ ХОМОДИЈЕГЕТИЧКИ РОМАН

Узданица XVII 1 (2020), (стр. 35-51)

АУТОР(И): Бранко А. Илић

Е-АДРЕСА:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.1

Рад се бави специфичним положајем првог српског реалистичког романа из 1860. године – Тридесет година из живота Милана Наранџића Јакова Игњатовића, који је, у исто време, и почетни текст замишљеног субжанровског низа српског хомодијегетичког романа. Анализирају се извори и узори Игњатовићеве приповедачке стратегије, али и иновативна и оригинална наратолошка решења која су била непримећена или занемаривана у ранијим интерпретацијама овог текста. Указује се на могућа тумачења романа и његов значај у контексту даљег развитка српске романескне прозе.

хомодијегетичко приповедање, роман, роман у првом лицу, Јаков Игњатовић, српски реализам

• Ајсенберг (1979): Daniel Eisenberg, Does the Picaresque Novel Exist?, Kentucky Romance Quarterly, 26, 203‒219.
  • Бут (1976): Вејн Бут, Реторика прозе, прев. Бранко Вучићевић, Београд: Нолит.
  • Гиљен (1982): Клаудио Гиљен, Књижевност као систем: Огледи о теорији књижевне историје, прев. Тихомир Вучковић, Београд: Нолит.
  • Глигорић (1970): Велибор Глигорић, Српски реалисти, Београд: Просвета.
  • Деретић (1964): Јован Деретић, Јаков Игњатовић, Београд: Рад.
  • Деретић (1981): Јован Деретић, Српски роман 1800‒1950, Београд: Нолит.
  • Женет (1983): Gérard Genette, Narrative Discourse: An Essay in Method, Ithaca, New York: Cornell University Press.
  • Женет (1988): Gérard Genette, Narrative Discourse Revisited, Ithaca, New York: Cornell University Press.
  • Женет (1991): Gérard Genette, Introduction to the Paratext, New Literary History, Vol. 22, No. 2 (Spring, 1991), 261–272.
  • Живковић (1967): Драгиша Живковић, Бидермајерски стил романа Јакова Игњатовића, Зборник Матице српске за књижевност и језик, књ. ХV, св. 1, 42–63.
  • Иванић (2002): Душан Иванић, Свијет и прича: О приповиједању и приповједачима у српској књижевности, Београд: Народна књига, Алфа.
  • Иванић, Вукићевић (2007): Душан Иванић, Драгана Вукићевић, Ка поетици српског реализма, Београд: Завод за уџбенике.
  • Јеремић (1987): Љубиша Јеремић, Трагички видови старијег српског романа (од Јакова Игњатовића до Светолика Ранковића), Нови Сад: Књижевна заједница Новог Сада.
  • Јеремић (2005): Љубиша Јеремић, Вечити младожења: трагика пролазности, у: Јаков Игњатовић, Вечити младожења, Београд: Политика: Народна књига – Алфа, 5–28.
  • Јеремић (2009): Љубиша Јеремић, Књижевност разлике: друга књига о српским писцима, Београд: Службени гласник.
  • Марчетић (2003): Адријана Марчетић, Фигуре приповедања, Београд: Народна књига ‒ Алфа.
  • Милошевић (2019): Милан Милошевић, Реалистичност фикције у роману Милан Наранџић Јакова Игњатовића, Узданица, XVI/2, 77–92.
  • Русе (1995): Жан Русе, Нарцис романописац: оглед о првом лицу у роману, прев. Јелена Новаковић, Сремски Карловци – Нови Сад: Издавачка књижарница Зорана Стојановића.
  • Скерлић (1965): Јован Скерлић, Јаков Игњатовић: књижевна студија, Београд: Просвета.
  • Харфам, Ејбрамс (2012): Geoffrey Galt Harpham, M. H. Abrams, The Glossary of Literary Terms, Wadsworth: Cangage learning.