ELEMENTI USLUŽNOG PRAVA U INSTITUTIMA KRIVIČNOG PROCESNOG PRAVA

AUTOR(I): Marija Milojević

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XXIv-10.409M

U ovom radu autor otkriva vezu između uslužnog i krivičnog procesnog prava koja do sada u našoj pravnoj literaturi nije bila razmatrana. On proučava i izlaže institute koji se proučavaju u okviru krivičnog procesnog prava i kojima se subjekti krivičnog postupka ex officio služe, a imaju elemente uslužnog prava koje autor posebno uočava i analizira. Razmatran je koncept usluga zastupljen u sporazumu o priznanju krivičnog dela, kao i u primeni načela oportuniteta s posebnim osvrtom na tzv. uslovljeni oportunitet. Na ovaj način, instituti krivičnog procesnog prava posmatraju se iz drugačijeg ugla, a akcenat se stavlja na njihov uslužni karakter. Krivični postupak modernog doba transformiše se, gubi na rigidnosti i, čini se, sve se više okreće ka arbitrarnosti i proizvoljnosti, a ponajmanje tradicionalnoj potrebi države za represijom učinilaca krivičnih dela. Posebno se ističu i opasnosti koje u budućnosti mogu da nastanu ako se ovakav trend transformacije nastavi.

sporazum o priznanju krivičnog dela, načelo oportuniteta, uslovno odlaganje krivičnog gonjenja, krivični postupak modernog doba, koncept usluga, arbitrarnost u krivičnom postupku.