XXI vek – Usluge i prava korisnika (2019) str. 331-340

AUTOR(I): Dragan Vujisić

DOI: 10.46793/XXIv-10.331V

Savremena politika zaštite potrošača obuhvata mnoštvo pitanja, kao što su hrana, zdravlje, bezbednost proizvoda, telekomunikacije, osiguranje, prevoz, turizam, energija, životna sredina, tržišna konkurencija i dr. Srž ove politike su osnovna prava potrošača, koja su regulisana kako na nivou EU, tako i na nacionalnom nivou. Osnovna prava potrošača su: pravo na zaštitu zdravlja i sigurnosti, pravo na zadovoljavanje osnovnih potreba, pravo na zaštitu ekonomskih interesa, pravo na pravnu zaštitu, pravo na informisanje, pravo na edukaciju, pravo na naknadu i pravnu pomoć, pravo na predstavljanje, pravo na zdravu i održivu životnu sredinu. Predmet ovog rada upravo su neka od osnovnih prava potrošača, koja će biti analizirana kako sa aspekta prava Evropske unije, tako i sa aspekta srpskog prava.

potrošač, zaštita potrošača, osnovna prava potrošača, informisanje i edukacija potrošača, ostvarivanje prava potrošača.