PROFESIONALNA PAŽNJA: PRAVNI STANDARD ZA UTVRĐIVANJE POSTOJANJA NEPOŠTENE POSLOVNE PRAKSE

Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost (2019)  str. 945-958

AUTOR(I): Borko Mihajlović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.945M

Predmet ovog rada je analiza standarda profesionalne pažnje, kao jednog od uslova za postojanje nepoštene poslovne prakse u pravu Evropske unije i srpskom pravu. Autor u radu analizira pojam profesionalne pažnje u Direktivi EU o nepoštenim poslovnim praksama, kao i u Zakonu o zaštiti potrošača Republike Srbije iz 2014. godine. Posebna pažnja posvećena je tumačenju standarda profesionalne pažnje od strane Suda pravde Evropske unije, odnosu ovog standarda sa standardom pažnje dobrog stručnjaka u srpskom pravu, kao i pojmu dobrih običaja, koji se koristi u srpskom potrošačkom pravu prilikom definisanja profesionalne pažnje. Na kraju rada, autor daje svoje zaključke o značenju i ulozi profesionalne pažnje u pravu EU i srpskom pravu.

profesionalna pažnja, nepoštena poslovna praksa, pravni standard, dobri običaji, poštena tržišna praksa.

• Antić, O., Moral (etika) u građanskom pravu, Zbornik radova: Harmonizacija građanskog prava u regionu, Istočno Sarajevo, 2013.
  • Gómez Pomar, F., TheUnfairCommercialPracticesDirective:A Law and Economics Perspective, Barcelona, 2006, dostupno na adresi: http://www.indret.com/pdf/330_en.pdf.
  • Durovic, M., European law on unfair commercial practices and contract law, Oxford, Portland, 2016.
  • European Commission, Guidance on the Implementation/Application of Directive 2005/29/EC on Unfair Commercial Practices, Brussels, 2016, str. 50-51. (dostupno na: http://eur- lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52016SC0163, 15.04.2018.)
  • Ivanjko, Š., Više vrijede dobri običaji nego dobri zakoni, Pravni život, br. 6-7/1986. Collins, N., Harmonization by example: European Laws against unfair commercial practices, The Modern Law Review, br. 1/2010.
  • Micklitz, H., Thegeneralclauseonunfairpractices, Zbornik radova: European Fair Trading Law: The Unfair Commercial Practices Directive, Farnham, 2006.
  • Mićović, M., Trgovački običaji i Zakon o obligacionim odnosima, Glasnik prava, br. 4/1992.
  • Mićović, M., Trgovački običaji, Kragujevac, 2000.
  • Mihajlović, B., Zaštita potrošača od nepoštenog poslovanja, Pravo i privreda, br. 4- 6/2012.
  • Mihajlović, B., Nepoštena poslovna praksa u savremenim uslovima poslovanja, Zbornik radova: Savremeni pravni promet i usluge, Kragujevac, 2018.
  • Perović, S., Uloga vanpravnih normi u pravu, Glasnik Pravnog fakulteta u Kragujevcu, školska godina 1980/1981.
  • Radišić, J., Obligaciono pravo, Beograd, 2008.
  • Siciliani, P., Gamper, H., Should a Finding of ‘Material Distortion’ under Art 6 Para 1 UCPD Raise an Unrebuttable Presumption of Breach of the Duty of Professional Diligence?, Journal of European Sonsumer and Market law, br. 2/2013.
  • Stanković, O. (glavni urednik), Leksikon građanskog prava, Beograd, 1996.
  • Storme, M., GoodFaithandtheContentsofContractsinEuropeanPrivateLaw, Electronic Journal of Comparative Law, br. 1/2003.
  • Hesselink, M., The Concept of Good Faith, Zbornik radova: Towards a European Civil Code, Alphen aan den Rijn, 2011.
  • Carić, S., Vilus, J., Đurđev, D., Divljak, D., Međunarodno poslovno pravo, Novi Sad, 2007;
  • Cvetić, R., Dobri poslovni običaji, Zbornik radova: Rekonstrukcija pravnog sistema Jugoslavije na osnovama slobode, demokratije, tržišta i socijalne pravde, Novi Sad, 2000.