SAVREMENI DOMETI KLASIČNIH POSTULATA JAVNE POTROŠNJE

AUTOR(I): Predrag Stojanović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.875S

U ovom radu autor će nastojati da revitalizuje značaj osnovnih klasičnih postulata javne potrošnje, polazeći od njihove tradicionalno prihvaćene sadržine, uz poseban osvrt na veoma važne sadržinske ekstenzije ovih principa u savremenim budžetskim sistemima. Izričito ili prećutno zanemarivanje značaja klasičnih načela javne potrošnje – opštosti, umerenosti i štednje, u brojnim savremenim finansijskim sistemima današnjice rezultiralo je ozbiljnim fiskalnim disproporcijama. Sa druge strane, planiranje produkcije javih dobara i usluga finansirane sredstvima poreskih obveznika, u sve većoj meri realne interese poreskih obveznika (korisnika usluga) stavlja u prvi plan, što je uslovilo popularnošću postulata efikasnosti i efektivnosti u formi „operativnijih“ iskaza klasičnih principa javne potrošnje.

opštost, štednja, efikasnost, efektivnost, javna potrošnja.

• Blewett, R.A., Fiscal Illusion in Classical Economic Literature, Journal of Economics, Vol. 7/1981. Burkhead, J., Miner, J., Public Expenditure, Palgrave Macmillan, London 1971.
  • Colm, G., Theory of Public Expenditures, The Annals of the American Academy of Poltical and Social Science, Vol. 183, Issue 1/1936.
  • Curristine, T., Lonti, Z., Joumard, I., Improving Public Sector Efficiency: Challenges and Opportunities, OECD Journal on Budgeting, Vol. 7, No. 1/2007.
  • Pütner, G., Ustavno pravo i zaduživanje države, Pravni život, br. 12/2012. Robinson, M., Theoutputconceptandpublicsectorservices, Discussion paper, No. 155.
  • Stiglitz, J., Principles of Financial Regulation: A Dynamic Portfolio Approach, The World Bank Research Observer, Vol. 16, Issue 1/2001.
  • Webber, D., Managing the Public’s Money: From Outputs to Outcomes – and Beyond, OECD JournalonBudgeting, Vol. 4, No. 2/2004.
  • Dimitrijević, M., Kompleksnost promena u domenu upravljanja javnim rashodima, Zbornik radova Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu, Vol. 75, No. 72/2016.
  • Jurković, P., Javne financije, Zagreb 2002.