Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost (2019)  str. 769-789

AUTOR(I): Zoran Pavlović, Milan Dakić

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.769P

Rad se prevashodno bavi analizom pravnog okvira kao i mera preduzetih u Republici Srbiji radi zaštite ugroženih potrošača električne energije. Prihvatanje neminovnosti izmeštanja zaštitnih mehanizama iz uslova tržišne utakmice koja počiva na slobodnom prometu ovog resursa, koji omogućava ostvarenje niza drugih osnovnih potreba koje čine životni standard, pokrenulo je implementaciju istog u sistem socijalne zaštite. Iako pravilno prepoznata kao adekvatna sredina koja može pružiti zaštitu ovoj kategoriji potrošača, ista se i u ovoj oblasti suočava sa poslovičnim problemima nedostatka sredstava i pitanja održivosti, ali i novim momentima koji se tiču odnosa energetskog siromaštva i klasičnog definisanja socijalne ugroženosti. Delegiranje brige o dovoljnoj energetskoj opskrbljenosti određenih kategorija stanovništva, ne može eliminisati pravila koja uređuju ugovorni odnos svakog potrošača sa nadležnim energetskim subjektom. A kako su izvor istih veoma rigidna zakonska rešenja iz oblasti energetike koja pogoduju faktičkom monopolističkom položaju javnog, garantovanog snabdevača, te su često prepoznata kao uzrok mnogih kršenja prava potrošača, pred državu se postavljaju dodatni izazovi u nastojanjima da obezbedi celishodnu zaštitu energetski ugroženim kupcima.

energetski ugroženi kupac, električna energija, zaštita potrošača, energetsko siromaštvo, uredba o energetski ugroženom kupcu

• Bourgoignie T, Simpson R, Zaštita potrošača, uključujući ugrožene potrošače, u oblasti usluga od opšteg ekonomskog interesa, 2012.
  • Vulić, I, Specifičnosti isporuke električne energije u okviru potpunog snabdevanja, Pravo i privreda, br. 1-3/2018.
  • Dragović, J, Zaštita prava potrošača električne energije u Republici Srbiji, Zbornik radova: Uslužno pravo, Kragujevac, 2013.
  • Pavlović. Z., Dakić. M., Karakteristikenormativnoguređenjauslugedaljinskoggrejanjau Republici Srbiji u odnosu na nastanak, promenu i prestanak prava i obaveza iz ugovora o prodaji toplotne energije i zaštitu prava krajnjeg kupca, Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.
  • Petovar, K., Energetsko siromaštvo i uslovi za njegovo smanjenje, 2016.
  • Pye, S., Dobbins, A. i dr., Energy poverty and vulnerable consumers in the energy sector across the EU: analysis of policies and measures, 2015.
  • Rajković, G., Energetsko siromaštvo: teorijsko-metodološki pristup i komparativna analiza u evropskim okvirima, Ekonomski vidici, XXII br. /2017.
  • Salai, S., Kovač Žnideršić, R., Grubor, A., Zaštita potrošača, Škola biznisa, br. 2/2010.
  • Tanić, G., Filipović, S., Zaštita potrošača u uslovima liberalizovanog tržišta električne energije, Industrija, br. 4/2008.
  • Filipović, S., Tanić, G., Izazovi na tržištu električne energije, Beograd, 2010.
Pravni izvori i izveštaji
  • Agencija za energetiku, Izveštaj o potrebi regulisanja cena električne energije za garantovano snabdevanje, 2018.
  • Agencija za energetiku, Izveštaji o radu za 2011 – 2017. godine
  • Agencija za energetiku, Uporedna analiza zaštite energetski ugroženih potrošača u pojedinim zemljama, Beograd, 2010.
  • Directive 2009/72/EC of the European Parliament and of the Council of 13 July 2009 concerning common rules for the internal market in electricity and repealing Directive 2003/54/EC (“Official Journal of the European Union”, L. 211/55)
  • Directive 2009/73/EC of the European Parliament and of the Council of 13 July 2009 concerning common rules for the internal market in natural gas and repealing Directive 2003/55/EC (“Official Journal of the European Union”, L. 211/94)
  • Zakon o javnim preduzećima („Sl. glasnik RS“, br. 15/2016)
  • Zakon o zaštiti potrošača („Službeni glasnik RS“, br. 73/2010)
  • Zakon o zaštiti potrošača („Sl. glasnik RS“, br. 62/2014, 6/2016 (drugi zakon), 44/2018 (drugi zakon))
  • Zakon o energetici („Službeni glasnik RS“, br. 145/2014, 95/2018 (drugi zakon))
  • Zakon o ratifikaciji Ugovora o osnivanju Energetske zajednice („Službeni glasnik RS“, broj 62/2006)
  • Zaštitnik građana, „Problemi u ostvarivanju prava potrošača – kupaca električne energije sa preporukama“, Posebni izveštaj, 2015.
  • Nacionalni izveštaj o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2014-2017. godine, Vlada Republike Srbije, 2018.
  • Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman, Godišnji izveštaj za 2014. godinu.
  • Strategija razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine       („Službeni       glasnik       RS“,       br.       101/2015) Univerzalna        deklaracije         o       ljudskim         pravima,         1948.
  • Ustav    Republike    Srbije     („Sl.     glasnik     RS“,     br.     98/2006). Uredba o energetski zaštićenom kupcu („Službeni glasnik RS“, br. 27/2013).
  • Uredba o energetski zaštićenom kupcu, odnosno ugroženom kupcu toplotne energije („Službeni glasnik RS“, br. 90/2013, 82/2015 (Odluka Ustavnog suda).
  • Uredba o uslovima isporuke i snabdevanja električnom energijom („Službeni glasnik RS“, br. 63/2013, 91/2018).
  • Ustavni sud, IUo-384/2014.