IZJAVE VOLJE ZA SLUČAJ POTONJE NESPOSOBNOSTI ZA SAMOSTALNO ODLUČIVANJE: ANTICIPIRANO ODLUČIVANJE PACIJENATA U EVROPSKIM PRAVIMA

Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost (2019)  str. 621-637

AUTOR(I): Dragica Živojinović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.621Z

Predmet ovog rada je razmatranje načina uređenja anticipiranog odlučivanja pacijenata na nivou Saveta Evrope i u zemljama germanske pravne tradicije radi ukazivanja na značaj ovog instituta i na to koje su pretpostavke njegove validnosti i primenljivosti na konkretnu zdravstvenu situaciju.

U prvom delu rada, autor predstavlja i ocenjuje regulativu anticipiranog odlučivanja usvojenu pod okriljem Saveta Evrope, najpre u cilju njegovog prepoznavanja kao izraza autonomije i prava čoveka na samoodređenje, a potom i postavljanja principa na kojima će ga države članice uređivati svojim nacionalnim zakonodavstvima. Drugi deo rada posvećen je analizi načina normiranja anticipiranih naredbi i anticipiranih punomoćja u Švajcarskoj, Nemačkoj i Austriji. U zaključku autor ukazuje na vrednost ovog instituta i potrebu da i Srbija kao članica Saveta Evrope usaglasi svoje propise sa evropskim standardima. U tom smislu u Srbiji treba da se prizna i utvrdi pod kojim uslovima pacijent može unapred, a za slučaj potonje nesposobnosti, pristati ili uskratiti pristanak na primenu određene medicinske mere; ili imenovati lice koje će u skladu sa datim uputstvima donositi odluke o pitanjima njegovog zdravlja. Tom prilikom autor skreće pažnju na određena pitanja koja moraju biti adekvatno rešena, kakva su: punovažnost ovih izjava, njihova registracija, nadzor nad njihovim sprovođenjem itd.

prava pacijenata, pravo na samoodređenje, anticipirane naredbe, anticipirana punomoćja.

• Andorno, R., An important step in the promotion of patients’ self-determination, Eur J Health Law 2010, vol. 17, no. 2, p. 119-124.
  • Andorno, R., Biller-Andorno, N., Brauer, S., Advance health care directives: towards a coordinated European policy? Eur J Health Law 2009, vol.16, no.3, p. 207-227.
  • Đurđević, N., Pristanak pacijenta na lečenje, Kragujevac, 1997.
  • Živojinović, D., Forma pristanka na medicinsku meru i medicinsko istraživanje u srpskom pravu. Pravni život, knj. 607, br. 9/ 2018.
  • Körtner, UH., Patient advance directive in Austria: ethical discussions. Bull Soc Sci Med Grand Duche Luxemb, no. 3/2008,
  • Law Reform Commission, Bioethics: Advance Care Directives, Report, Dublin, 2009. Lemmens, C., A New Style of End-of-Life Cases: A Patients’ Right to Demand
  • Treatment or a Physician’s Right to Refuse a Treatment? The Futility Debate Revisited, European Journal of Health Law, vol. 20, 2013.
  • Michalowski, S., Advance Refusals of Life-Sustaining Medical Treatment: The Relativity of an Absolute Right, The Modern Law Review, vol. 68, no. 6/2005.
  • Mujović-Zornić, H., Pristanak na medicinsku intervenciju kao izjava volje u pravu, Zbornik radova: Aktualnosti građanskog i trgovačkog zaknodavstva i pravne prakse, Mostar 2011.
  • Mujović–Zornić, H., Autonomija pacijenta – pravo na samoodređenje, Pravni život, knj. 578, br. 9/2015.
  • Puneet, A., Advance Statement vs Advance Decision: A Critical Evaluation of the Legal Status and the Moral and Pragmatic Advantages and Disadvantages, Journal of Forensic Medicine Forecast, vol. 1, no. 1/2018.
  • Radišić, J., Medicinsko pravo, Beograd, 2008.
  • Ryan, CJ., Betting your life: an argument against certain advance directives, Journal of medical ethics, vol. 22, no. 2/1996.
  • Stewart, K., Bowker, L., Advance directives and living wills, Postgrad Med. J., vol. 74, no. 869/1998.
  • Fagerlin, A., Schneider, CE., Enough: The Failure of the Living Will, The Hastings Center Report 2004, vol. 34, no. 2, p. 30-42.
  • Hristić, D., Anticipirano odlučivanje pacijenata, Zagrebačka pravna revija, vol. 5, br. 1/2016.
  • Wiesing, U., Jox, R. J., Heiβier, H. J., Borasio, G. O., A new law on advance directives in Germany, Journal of medical ethics, vol. 36, 2010.