Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost (2019)  str. 515-526

AUTOR(I): Uroš Radulović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.515R

S obzirom da u Republici Srbiji ne postoji zakon koji propisuje pravila o zasnivanju radnog odnosa preko specijalizovanih agencija, predmet istraživanja će biti usmeren na agencijsko zapošljavanje. Ministarstvo rada izašlo je sa nacrtom zakona o agencijskom zapošljavanju, čije usvajanje se očekuje u toku ove godine. Na osnovu nacrta može se zaključiti da ovaj vid zapošljavanja predstavlja novinu u radnom pravu, koja je do sada ,,živela“ u praksi bez pravnog regulisanja. Tako da po prvi put imamo jedan zakon, koji predviđa da će svi radnici koji rade preko agencije (na ,,lizing“), ubuduće imati ugovor o radu i iste uslove rada kao i zaposleni kod poslodavca. Proučavanjem ove teme, biće analizirana pravila koja predviđa budući Zakon  o agencijskom zapošljavanju, pravila sadržana u Zakonu o radu i ostalim važećim propisima. Ujedno biće izvršena i analiza uporednog prava, osnivanje i rad agencija za zapošljavanje, njihov značaj, kao i predlozi za dalje regulisanja pitanja lizinga radne snage, odnosno ustupanje zaposlenih.

radni odnos, agencija za privremeno zapošljavanje, ustupljeni zaposleni, poslodavac korisnik, ustupanje.

• Bodiroga-Vukobrat, N., Laleta, S., Jukić A., Posebnosti regulisanja radnog vremena u kontekstu smijernice 2003/88/EZ s osvrtom na nacionalna riješenja u Nemačkoj, Austriji i Hrvatskoj, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, v. 29, god. 2008.
  • Brković, R., Atipični rad i privatne agencije za zapošljavanje u međunarodnom radnom pravu, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Brković, R., Privatne agencije za zapošljavanje (međunarodni, komutarni i nacionalni pravni okviri), Teme-časopis za društvene nauke, br. 4/2015.
  • Gahan, G. P., European Unemployment: The Role of Labour Market Regulation? Comparative Labour Law and Policy Journal, br. 19/1998.
  • Laleta, S., Križanović, A., Rad putem agencija za privremeno zapošljavanje, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, br. 1/2015.
  • Potočnjak, Ž., Fleksigurnost radnih odnosa u Hrvatskoj i pravna stečevina Europske unije, Zbornik Susreta pravnika, Opatija, 2013.
  • Urdarević, B., Fleksibilnost tržišta rada i zapošljavanje preko agencija u Evropskoj uniji, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Frenzel, H., The temporary Agency Directive, European Labor Law Journal, br. 1/2010.
Pravni izvori
  • Direktiva 2008/104/EZ od 19. novembra 2008. godine o radu putem agencija za privremeno zapošljavanje, Sl. list EU, L 327 od 5. 12. 2008.
  • Zakon o radu, „Službeni glasnik RS“, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 – odluka US i 113/2017.
  • Zakon o potvrđivanju Konvencije Međunarodne organizacije rada broj 181 o privatnim agencijama za zapošljavanje: ,,Službeni glasnik RS“ – Međunarodni ugovori, broj 2/2013.
  • Nacrt zakona o agencijskom zapošljavanju, https://www.minrzs.gov.rs/sr/dokumenti/ostalo/javna-rasprava-o-nacrtu-zakona-o-agencijskom-zaposljavanju, 20.02.2019.