FRONTINOV OSVRT NA POLOŽAJ STARATELJA RIMSKOG VODOVODA (CURATOR AQUARUM)

Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost (2019)  str. 469-475

AUTOR(I): Srđan Vladetić

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.469V

Podstaknut Agripinim dostignućima Avgust je posle njegove smrti (12. godine p.n.e.) ustanovio stalnu službu vodosnabdevanja na čijem čelu je bio staratelj vodovoda (curator aquarum) kojeg na više mesta pominje Frontin (staratelj vodovoda u doba Nerve, 97. – 98. godine), u svom delu „O rimskom vodosnabdevanju” (De aquaeductu urbis Romae). Imajući u vidu nadležnosti staratelja vodovoda, a naročito ovlašćenje izdavanja dozvola za korišćenje vode privatnim licima, njihove biografije, uslove koje su morali da ispune, društveni status i trajanje mandata, u radu će biti ukazano na stvarni položaj staratelja vodovoda u rimskom sistemu upravljanja.

stari Rim, Frontin, vodovod, curator aquarum.

• Ashby, T., The Aqueducts of Ancient Rome, Clarendon Press, Oxford, 1935.
  • Aicher, P. J., Guide to the Aqueducts of Ancient Rome, Bolchazy-Carducci Publishers, Inc., Wauconda Illinois, 1995.
  • Bruun, C., The Water Supply of Ancient Rome, A Study of Roman Imperial Administration, Societa Scientiarum Fennica, Helsinki, 1991.
  • Vladetić, S., Qurator aquarum i osoblje vodovodne službe u starom Rimu,
  • Zbornik radova: Usluge i uslužna pravila, Kragujevac, 2016.
  • Gaj Svetonije Trankvil, Dvanaest Rimskih Careva, Tiberije 70, preveo, uvod i bilješke napisao S. Hosu, Naprijed, Rijeka, 1978.
  • Kornelije Tacit, Germanija – Agrikola, Beograd, 1969.
  • Kornelije Tacit, Anali, prevela Ljiljana Crepajac, Beograd,2000.
  • Kornelije Tacit, Historije, priredio i preveo Josip Miklić, Latina et Graeca, Zagreb, 1987.
  • Peachin, M., Frontinus and the curae of the curator aquarum, Franz Steiner Verlag, Stuttgart, 2004.
  • Pliny Natural History, with an English Translation in ten Volumes by Rackham, H., Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press – William Heinemann LTD, London, 1961.
  • Rodgers, R. H., Curatores Aquarum, Harvard Studies in Classical Philology, Vol. 86 (1982), Department of the Classics, Harvard University.
  • Herschel, C., The Two Books of Water Supply of the City of Rome of Sextus Julius Frontinus, Longmans, Green, and CO., New York, London, Bombay and Calcutta, 1913.