IZABRANI UPRAVNIK STAMBENE ZGRADE U NOVIM SRPSKIM PROPISIMA

AUTOR(I): Nina Planojević

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.449P

Predmet autorovih razmatranja su rešenja našeg novog Zakona o stanovanju i održavanju zgrada u vezi upravljanja zgradom preko izabranog upravnika. Rad je podeljen na osam delova u kojima autor daje prikaz, analizu i kritički osvrt na regulativu sledećih pitanja: – pojam, nadležnost i načini za upravljanje zgradom; – obaveznost i sastav izabranog organa upravljanja; – izbor, ličnost, mandat, nadležnosti i prestanak funkcije izabranog upravnika; i – postupanje u situaciji kada stambena zajednica ne izabere upravnika. U zaključnom delu rada autor ukazuje na prednosti i nedostatke novih rešenja, predlažući način za njihovo korigovanje.

usluge u opštem interesu; upravljanje stambenom zgradom; izabrani upravnik zgrade; profesionalno upravljanje zgradom; prinudna uprava zgradom.

• Aranđelović, S., Etažna svojina – Enciklopedija imovinskog prava i prava udruženog rada, Beograd, 1978.
  • Baur, F., Lehrbuch des Sachenrechts, Munchen, 1977.
  • Vedriš, M., Osnove imovinskog prava, Zagreb, 1977.
  • Vedriš, M., Vlasništvo stana, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, br. 3-4/1955.
  • Marty, G., Copropriete par etages et horizontale (droit Francais), Session de droit compare, Pescara, 1968.
  • Meier-Hayoz, A., Schweizerisches privatrecht V/I, Sachenrecht, Basel-Stutgart, 1977.
  • Mirić, S., Održavanje stambenih zgrada i stanova u promenjenim svojinskim odnosima,
  • Izbor sudske prakse, br. 7-8/1993.
  • Muller, K., Sahenrecht, Koln-Berlin-Bonn-Munchen, 1988.
  • von Gierke, J., Das Sachenrecht des Burgerlichen Rechts, Berlin-Frankfurt A.M., 1959.
  • Planojević, N., Organizacija upravljanja stambenom zgradom po Zakonu o stanovanju Republike Srbije i u pravnim sistemima evropskih država, Zbornik radova naučnog skupa „Pravni odnosi u stambenoj oblasti“, Niš, 1994.
  • Planojević, N., Održavanje stambenih zgrada u prednacrtu Građanskog zakonika Republike Srbije, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i uslužnog prava, knj. 7, Kragujevac, 2016.
  • Planojević, N., Raspodela troškova održavanja stambenih zgrada u prednacrtu Građanskog zakonika Srbije, Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.
  • Planojević, N., Etažna svojina, Kragujevac, 1997.
  • Planojević, N., Održavanje stambenih zgrada: koncept, ciljevi i objekat (I deo), Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.
  • Planojević, N., Subjekti i sadržina usluge održavanja stambenih zgrada (II deo), Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i uslužnog prava, knj. 2, Kragujevac, 2011.
  • Planojević, N., Akt o međusobnim odnosima članova stambene zajednice u novim srpskim propisima, Glasnik prava, br. 2/2017.
  • Planojević, N., Predmet etažne svojine, Pravni život, br. 10/1996.
  • Planojević, N., Koncept etažne svojine iz nacrta Zakona o stvarnim pravima Federeacije BIH i RS i koncepti drugih država, Pravna riječ, br. 8/2006.
  • Planojević, N., Stvarno pravo u praksi, Kragujevac, 2012.
  • Planojević, N., Model etažne svojine za budući građanski zakonik, u: Zbornik radova međunarodnog naučnog skupa „Građanska kodifikacija“, ur: Kovačević Kuštrimović, R., sv. 2, Niš, 2003.
  • Planojević, N., Regulisanje uzajamnih odnosa etažnih vlasnika, Glasnik prava, br. 3/1994.
  • Rašović, Z., Ivović, M., Žižić, Z., Etažnasvojina– komentar Zakona o etažnoj svojini Crne Gore, Beograd, 1996.
  • Stanković, O., Orlić, M., Stvarno pravo, Beograd, 1994.
  • Stefanović, Z., Etažna svojina, magistarski rad odbranjen na Pravnom fakultetu u Beogradu 1992.
  • Flattet, G., Le retablisement de la propriete par etages dans la legislation Suisse, Annales de la Faculte de droit d´Istanbul, No 23-24-25, T. XVI, Istanbul, 1966.