Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost (2019)  str. 395-407

AUTOR(I): Zoran Vuković

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.395V

Izuzetna složenost sadržine i društvene uloge sporta u značajnoj meri otežava nastojanja da se navedena društvena aktivnost pojmovno odredi kroz odgovarajuću definiciju.

U ovom pogledu, u pravnoj literaturi razlikujemo dva sasvim suprotstavljena stanovišta. Prema jednom od njih, jedinstvena definicija sporta ne može biti sasvim sveobuhvatna i nema karakter svrsishodnosti. Nasuprot tome, drugo gledište karakteriše nastojanje da se sport definiše na što sveobuhvatniji i celovitiji način.

U cilju pojmovnog određenja sporta kroz jedinstvenu definiciju, autor razmatra ključne postavke navedenih shvatanja.

pojmovno određenje sporta; profesionalni sport; amaterski sport; razonoda; igra

• Amson, C., Droitdusport– Théorie et pratique, Vulbert, Paris, 2010. Bell, B., SportStudies, Learning Matters Ltd, Exeter, 2009.
  • Vuković, Z., Društvena vrednost sporta, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 9, Kragujevac, 2018.
  • Gans, D., Biofeedback and Sports Medicine, Biofeedback and Sports Science (eds. Sandweiss, J. – Wolf. S.), Springer Science+Business Media, LLC, New York, 1985.
  • Giulianotti, R., Introduction, Routledge Handbook of the Sociology of Sport (ed. Giulianotti, R.), Routledge, London – New York, 2015.
  • Guttmann, A., A Whole New Ball Game: An Interpretation of American Sports, The University of North Carolina Press, 1988.
  • Delaney, T., Madigan, M. , The Sociology of Sport: An Introduction, McFarland & Company, Inc. , Publishers, Jefferson, North Carolina, 2015.
  • Đurđević, N., Autonomija sporta – Obaveznost sportskih pravila međunarodnih sportskih saveza na nacionalnom nivou, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, br. 2/2018.
  • Đurđević, N., Mićović, M., Vuković, Z., Ugovori u sportu, Kragujevac, 2014.
  • Đurđević, N., Imovinska odgovornost organizatora sportskih priredbi i sportskih organizacija (doktorska disertacija – neobjavljeno), Univerzitet u Kragujevcu, Pravni fakultet, 1991.
  • James, M., Sports Law, Palgrave Law Masters, London, 2017.
  • Kurz, D., VonSinndesSports, u: Zukunf des Sports (redaktion: Heinemann – Becker. H., Frankfurt am Main), 1986.
  • Macintosh, D., Bedecki, T., Franks, C.E.S., Sports and Politics in Canada, McGill – Queen’s University Press, Kingston – Montreal, 1988.
  • Mićović, M., Lex Sportiva i Fair-play, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, br. 4/2011, str. 756. Takođe, videti: Đurđević, N., Autonomija sporta – Obaveznost sportskih pravila međunarodnih sportskih saveza na nacionalnom nivou, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, br. 2/2018.
  • Pijetlovic, K., EU Sports Law and Breakaway Leagues in Football, Asser Press – Springer, The Hague, 2015.
  • Caillos, R., Man, Play and Games (tr. Barash, M.), University of Illinois Press, Urbana – Chicago, 2001.
  • Cashmore, E., Making Sense of Sports, Routledge, London – New York, 2010.
  • Chaker, A. N., Study on national sports legislation in Europe, Council Of Europe Publishing, Strasbourgh, 1999.
  • Šuput, D., Zakonsko uredjenje sporta u evropskim državama, Strani pravni život, br. 3/2009.