INVESTICIONE USLUGE BROKERSKO-DILERSKOG DRUŠTVA

AUTOR(I): Jovana Brašić Stojanović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.283BS

Učesnici na finansijskom tržištu, pored emitenta i investitora, jesu i brojne uslužne finansijske institucije, koje svojom posredničkom delatnošću bitno doprinose privrednom razvoju kroz povezivanje suficitarnog i deficitarnog sektora privrede. Među brojnim finansijskim institucijama poseban značaj imaju brokersko-dilerska društva. U radu autor se bavi istraživanjem različitih oblika investicionih usluga koje obavljaju brokersko-dilerska društva, sa namerom ukazivanja na značaj transparentnosti i efikasnosti prilikom obavljanja delatnosti, značaj pravne sigurnosti, očuvanje poverenja u finansijske institucije i važnost zaštite klijenata. Takođe, u radu autor analizira i regulatorni okvir Republike Srbije za pružanje investicionih usluga od strane brokersko-dilerskih društava, koji uz poštovanje postavljenih standarda, obezbeđuje slobodu u pružanju investicionih usluga i pravnu sigurnost za sve učesnike na finansijskom tržištu.

brokersko-dilersko društvo, investicione usluge, zaštita klijenata, pravna sigurnost, najbolji interes klijenta.

• Burton, M., Nesiba, R., Brown, B., An Introduction to Financial Markets and Institutions, Routledge, Taylor and Francis Group, London and NewYork, 2010.
  • Vlaović, S., Brokersko-dilerska društva kao posrednici na finansijskom tržištu, Škola biznisa, br. 2/2008.
  • Drljača, Z., Infrastruktura tržišta kapitala Republike Srpske, Godišnjak Fakulteta pravnih nauka, Banja Luka, god. 6, br. 6/2016.
  • Jovanović, N., Pravo Evropske unije o investicionim uslugama, Pravo i privreda, br. 5- 8/2006.
  • Jovanović, N., Berzansko pravo, Beograd, 2009.
  • Jovanović, N., Udžbenik Berzanskog prava, Beograd, 2010.
  • Kochenburger, P., Zhiyan Li, R., Marano, P., Sukob interesa brokera osiguranja Aktuelno stanjeu SAD, Kini i izgledi za pravno regulisanje u EU, Revija za pravo osiguranja, god. 9, br. 1/2010.
  • Laby, A., Fiduciary Obligations of Broker-Dealers and Investment Advisers, 55 Villanova Law Review, Vol. 55, Issue 3, 2010.
  • Labudović Stanković, J., Finansijska tržišta Evrope: pregled i analiza, Kragujevac, 2012.
  • Labudović Stanković, J., Pokroviteljstvo (posao preuzimanja emisije), Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.
  • Marković, M., Problem sukoba interesa između brokersko-dilerskog društva i njegovih klijenata, Pravo i privreda, god. 46, br. 5-8/2009.
  • Miahkin, F., Erić, D., Živković, B., Monetarna ekonomija, bankarstvo i finansijska tržišta, Beograd, 2006.
  • Severović, K., Martišković, Ž., Horžin, A., Upravljanje odnosima s klijentima i kvaliteta usluga, Zbornik veleučilišta u Karlovcu, god. II, br. 1/2012.
  • Slavnić, J., Polivalentnost danskog Zakona o posrednicima osiguranja sa naglaskom na regulisanje obaveza brokera osiguranja, Evropska revija za pravo osiguranja, 2/2015.
  • Sovilj, R., Stojković-Zlatanović, S., Modeli upravljanja operativnim rizikom u investicionim društvima u procesu evropskih integracija, Megatrend revija, vol. 15, br. 2/2018.
  • Stojković, D., Furtula, S., Stanje i perspektive investicionih društava u Srbiji, u: Uticaj globalizacije na poslovno upravljanje i ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Kragujevac: Ekonomski fakultet, 2017.
  • Tan Chwee, H., Financial Markets and Institutions in Singapore, NUS Business School, National University of Singapore, 2005.
  • Hazen, T. L., Areexistingstockbrokerstandardssufficient?– principles, rules and fiduciary duties, Columbia Business Law Review, No. 3/2010.
  • Čulinović Herc, E., Način posupanja investicijskih društava prema klijentima pri obavljanju investicijskih usluga i sporovi zbog povrede tih pravila, Zbornik pravnog fakulteta u Rijeci, vol. 31, br. 1/2010.
  • Šoškić, D., Živković, B., Finansijska tržišta i institucije, Beograd, 2007.
  • Štimac, M., Finansijska pismenost u Srbiji – beleženje i izvršenje transakcija u Srbiji od početka XVIII do polovine XX veka – II deo, Bankarstvo, br. 4/2014.
  • Walter, I., Conflicts of Interest and Market Discipline Among Financial Service Firms, European Management Journal Vol. 22, No. 4/2004.
  • Zakon o tržištu kapitala Republike Srbije, Službeni glasnik RS, br. 31/2011, 112/2015 i 108/2016.
  • Directive 2004/39/EC of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on markets in financial instruments amending Council Directives  85/611/EEC  and 93/6/EEC  and Directive 2000/12/EC of the European Parliament and of the Council and repealing Council Directive 93/22/EEC.