PRUŽANJE USLUGA OD STRANE PRIVREDNIH KOMORA KAO ORGANIZACIJA NA BAZI UČLANJENJA

AUTOR(I): Dragan Bataveljić

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.113B

Autor u radu ukazuje na veoma veliki broj usluga koje pružaju organizacije na bazi učlanjenja i njihov značaj za normalno funkcionisanje društvenog života u raznim oblastima. Međutim, imajući u vidu brojnost takvih udruženja (poslovna udruženja, udruženja poslodavaca, savezi takvih asocijacija, privredne komore, esnafska udruženja, strukovna udruženja – advokatske, lekarske, javno-beležničke komore i druge organizacije, lekarska, naučna, akademska i kulturna društva, udruženja pravnika, inženjera i slično), u radu je analiza posvećena pružanju usluga od stane Privredne komore Srbije, Privredne komore Beograda i regionalnih privrednih komora. Izuzetan značaj imaju i usluge sindikata, verskih, političkih i ostalih organizacija na bazi učlanjenja, kao što su ekološki pokreti, patriotska udruženja, udruženja potrošača, udruženja čiji je cilj društveno zbližavanje, omladinske i studentske organizacije i njihovi klubovi, sportska udruženja, književni, muzički, umetnički i drugi klubovi. Međutim, zbog ograničenosti prostora u ovom radu, analiza svih preostalih organizacija na bazi učlanjenja i usluga koje oni pružaju, zaslužuje posebnu pažnju i obradu u jednom od narednih radova ovog projekta.

usluge, organizacije na bazi učlanjenja, Privredna komora Srbije, regionalne privredne komore, Republika Srbija, udruženja, klubovi, asocijacije.

• Bataveljić, D., Pružanje sajamskih usluga – značajan segment razvoja savremenih država,
  • Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 5, Kragujevac, 2014.
  • Bataveljić, D., Usluge zadruge i reafirmacija zadružnog pokreta, Zbornik radova: XXI vek –    vek    usluga    i    Uslužnog    prava,    knj.     7,    Kragujevac,     2016. Zakon  o  privrednim  komorama,  „Službeni  glasnik  RS“,  br.  112/2015. Zakon o Privrednoj komori Republike Srspke, „Službeni glasnik RS“, br. 65/08. Internet domen Privredne komore Srbije, https://pks.rs.
  • Informator o radu Privredne komore Srbije, Privredna komora Srbije, Beograd, 2010.
  • Dostupno na: http://217.24.23.93/1INFORMATOR%20O%20RADU%20PKS% 20final.pdf.
  • Komentari Američke privredne komore u Srbiji (AmCham Srbija) na Nacrt zakona o elektronskim komunikacijama, https://www.amcham.rs/upload/AmCham%20sugestije% 20i%20komentari%20-20Nacrt%20zakona%20o%20elektronskim%20komunikacijama.pdf.
  • Organizacija i delatnost privrednih komora, Odeljenje za informativno-istraživačke i bibliotečke poslove Odsek za informativno-istraživačke poslove, Beograd, 2009. Dostupno na: www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/lat/doc/…/Privredne%20komore.LAT.doc
  • Pravilnik o registrima koje vodi Privredna komora Srbije, „Službeni glasnik RS“, br. 65/2018.
  • Statut Privredne komore Republike Srspke, „Službeni glasnik RS“, 21/08.
  • Statut Privredne komore Srbije, „Sl. glasnik RS“, br. 45/2002, 107/2003, 44/2005, 29/2009, 35/2011, 46/2011, 103/2011, 3/2013, 32/2013 i 2/2014.