PRAVNA SIGURNOST I SLOBODA PRUŽANJA USLUGA

AUTOR(I): Snežana Miladinović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.003M

Predmet ovog rada je pravna sigurnost subjekata uslužnih poslova. Pravila koja vode pravnoj sigurnosti u ovako osjetljivoj oblasti treba da budu jasna, precizna i efikasna. Sa druge strane, ona ne smiju da ograničavaju slobodu pružanja usluga.

U radu smo najprije obradili pojam pravne sigurnosti i osnovna načela na kojima se temelji. Zatim smo analizirali savremene mehanizme koji omogućava ujednačen i uravnotežen kvalitet usluga, a time i sigurnost subjekata uslužnih poslova. Predmet naše pažnje, naime, su ugovori o nivou kvaliteta usluga i kodeksi profesionalnog ponašanja.

pravda i pravednost, sigurnost, stabilnost, pravna sigurnost, usluge, uslužni poslovi, ugovor o nivou kvaliteta usluga, SLA, kodeks profesionalnog ponašanja.

• Andrić, I., Znakovi pored puta, Sarajevo, 1986.
  • Aristotel, Nikomahova etika, Beograd, 1980.
  • Bianca, M., Diritto civile, 4, Le obbligacioni, Guifre Editore, Milano, 1997.
  • Božanić, V., Stokić, D., Normativno regulisanje kvaliteta, Beograd, 2010.
  • Vizner B., Komentar Zakona o obveznim (obligacionim) odnosima, Zagreb, 1978.
  • Von Bar , Beale H., Clive E. and Schulte-Nölke H., Sellier, Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law – Draft Common Frame of Reference (CFR) Outline Edition; Academic contributors and funders, European law publishers GmbH, Munich. 2009.
  • Vuletić, V., Od bona fides do načela savesnosti i poštenja, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 1/2010.
  • Diogen Laertije, Životi i mišljenja istaknutih filozofa, Beograd, 2003.
  • Đurić, M., Istorija Helenske književnosti, Beograd, 2003.
  • Živojinović, B., Geteove misli (kroz dela, pisma i razgovore), Beograd, 2007.
  • Iljin, I., Religiozni smisao filosofije, Beograd, 2013.
  • Ivančić-Kačer, B., Obligacije sredstva ili cilj kod pružanja usluga estetske kirurgije, Zbornik IX Majskog savjetovanja, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu, 2013.
  • Kaluđerović, Ž., Razumevanje pravde u Solonovim Elegijama, Arhe, V, br. 10/2008.
  • Kant, I., Metafizika morala, Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića; Sremski Karlovci, Novi Sad,1993.
  • Caringella, , De Marzo, G., Manuale di diritto civile II, Le obbligazioni, Guifre Editore, Milano, 2007.
  • Komentar Zakona o obligacionim odnosima, redakcija S. Perovića, Beograd, 1995.
  • Kostić, M., Menadžent totalnim kvalitetom, Beograd, 2007.
  • Matroeni, , Naldi, M., Violation of ServiceAvailability Targets In Service Level Agreement, Proceedings of the Federated Conference on Computer Science and Information Systems.
  • Mićović, M., Zaštita prava potrošača, Kragujevac, 2009.
  • Miladinović, S., Načela evropskog ugovornog prava (osnova novog evropskog ugovornog prava i uticaj na Zakon o obligacionim odnosima Crne Gore), Podgorica,
  • Miladinović, S., Pojedini ugovori o pružanju usluga u svijetlu Zajedničkog referentnog okvira za privatno pravo (Draft Common Frame of references for private Law), IX Majsko savetovanje, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu,
  • Miladinović, S., Ugovor o pružanju usluga u odredbama Zajedničkog referentnog okvira za evropsko privatno pravo (Draft – Common Frame of Reference for a European Private Law – DCFR), Zbornik VIII Majskog savetovanja, „Pravo i usluge“, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu,
  • Miladinović, S., Ulogai značaj osnovnih načela Obligacionog prava u pravnom regulisanju uslužnih poslova i koncipiranju Uslužnog prava, X Majsko savetovanje, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu,
  • Miladinović, S., Usluge i odgovornost, Zbornik XIII Majskog savetovanja: XXI vek vek usluga i Uslužnog prava, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu,
  • Milenković, J., Tipski ugovori sa potrošačima i nekorektne klauzule, Zbornik VI Majskog savetovanja, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu,
  • Milosavljević, M., Maričić, M., Gligorijević, B., Osnovi marketinga, Beograd, 2004.
  • Pekić, B., Marginalije i moralije, Novi Sad, 2008.
  • Raković, R., Kvalitetom do poslovne izvrsnosti, Beograd, 2006.
  • Sveti Jovan Zlatoust, Slava Gospodu za sve (izabrane besede i pouke).
  • Teofilović, P., Pravna sigurnost – značaj medija za upapređenje pravne sigurnosti građana, Mali vodič kroz ljudsku sigurnost, 2014.
  • Ušćumlić, D., Babić, J., Kvalitet i menadžment kvalitetom, Beograd, 2015.
  • Šopenhauer, A., Parerga i paralipomena, Beograd, 2013.