POKLON ZA SLUČAJ SMRTI U NACRTU GRAĐANSKOG ZAKONIKA REPUBLIKE SRBIJE

Glasnik prava 1 (2019), (str. 19-39)

AUTOR: Slobodan Daković

E-ADRESA: dakovic91@gmail.com

DOI: 10.46793/GP.1001.019D

U Nacrtu Građanskog zakonika Republike Srbije je predloženo pravno uređenje poklona za slučaj smrti, među odeljkom koji se odnosi na poklon (dar). Složenosti ovog instituta se ispoljava u nedoumici, da li ga karakteriše isključivo ugovornopravna priroda, ili sadrži i karakteristike naslednopravne prirode. Ako je jedna od njegovih karakteristika pravo poklonodavca da jednostranom izjavom volje raskine ugovor o poklonu za slučaj smrti, kao što ostavilac može u zaveštanju opozvati ranije učinjeni legat, onda je poklona za slučaj smrti nesumnjivo pravni posao koji sadrži i naslednopravne elemente. Druga dilema tiče se u odnosu na koja lica bi poklonodavac imao pravo da raskine ugovor o poklonu za slučaj smrti, da li to pravo ima u odnosu na poklonoprmca, ili eventualno samo u odnosu na naslednike poklonoprimca, u slučaju kada je nadživeo poklonoprimca.

Autor će analizom predloženog rešenja za poklon za slučaj smrti iz Nacrta Građanskog zakonika Republike Srbije dati svoje viđenje na pitanja i nedoumice koje se tiču pojma, pravne prirode i ostalih karakteristika ovog instituta.

poklon za slučaj smrti, Nacrt Građanskog zakonika Republike Srbije, poklonodavac, poklonoprimac.