UTICAJ ODGAJIVAČKOG PODRUČJA, GODINE ROĐENJA I SEZONE TELENJA NA PROIZVODNJU MLEKA I MLEČNE MASATI U STANDARDNIM LAKTACIJAMA KOD KRAVA SIMENTALSKE RASE

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 26 ; 2021) (str. 211-218)

AUTOR(I): Milun Petrović, Vladan Bogdanović, Snežana Bogosavljević-Bošković, Simeon Rakonjac, Radojica Đoković, Miloš Ži Petrović, Vladimir Dosković

E-ADRESA:

DOI: 10.46793/SBT26.211P

Analiza uticaja odgajivačkog područja, godine rođenja, sezone telenja i interakcije odgajivačkog područja i  sezone telenja na proizvodnju mleka i mlečne masti u standardnim laktacijama izvršena je kod 241 krave simentalske rase sa 897 ostvarenih laktacija rođenih od 1998. do 2007. godine i raspoređenih na tri odgajivačka područja (Čačak, Zlatibor i Rudno). Na osnovu primenjenog modela za analizu uticaja paragenetskih faktora uticaj odgajivačkog područja i interakcije odgajivačkog područja i sezone telenja na proizvodnju mleka i mlečne masti u standardnim laktacijama bio je vrlo značajan (P<0.01). Godina rođenja i sezona telenja nisu značajno uticale (P>0.05) na proizvodnju mleka i mlečne masti, Koeficijenti determinacije bili su vrlo značajni (P<0.01) i kretali su se od 0,516 (51,6%) kod proizvodnje mlečne masti do 0,585 (58,5%) kod proizvodnje mleka.

odgajivačko područje, godina rođenja, sezona telenja, standardne laktacije.

Barach H., Silanikove N., Shamay A. and E. Ezra (2001): Interrelationshios Among Ambient Temperature, Day Lenght and Milk Yield in Dairy Cows Under a Mediterranean Climate. J. Dairy Sci., 84 (10): 2314-2320.

Bogdanović V., Đedović Radica (2003): Testiranje i metode procene priplodne vrednosti simentalskih bikova. Savremeni trendovi u mlekarstvu, Zbornik radova, str. 46-50. Zlatibor.

Bogdanović V., Đedović R., Stanojević D., Petrović D.M., Beskorovajni R., Ružić-Muslić D., Pantelić V.(2012): Regional Differences in Expression of Milk Production Traits in Simmental Cows. Proceedings of the First International Symposium on Animal Science. November 8-10th , Belgrade, Serbia. Book I, p. 223-230.

Đurđević R., Vidović V., Antov G., Latinović D. (2002): Genetička varijabilnost perzistencije laktacije krava simentalske rase. Biotechnology in Animal Husbandry 18(5-6), p.9-15.

Gaydarska V., Krustev K., Simeonova S., Ivanov M. (2001): Influence of environmental and genetic factors on the milk yield and phenotypic and genotypic parameters of milk production in Black and White dairy cows in Bulgaria. Biotechnology in Animal Husbandry 17 (1-2), p. 11-15, 2001.

Lazarević M., Petrović M.M., Pantelić V., Ružić-Muslić D., Bogdanović V., Đedović R., Petrović D.M. (2013): Study of the Variabiliti of Milk Traits in the Population of Holstein Friesian Cattle in Central Serbia. Proceedings of the 10th International Symposium Modern Trends in Livestock Production. Belgrade, Serbia, October 2-4, 2013. p. 543-549.

Nikšić D., Petrović M.M., Pantelić V., Ostojić-Andrić D., Caro-Petrović V., Perišić P., Petrović D.M. (2013): Variability of Milk Traits in the Population of Simmental Cattle in Serbia. Proceedings of the 10th International Symposium Modern Trends in Livestock Production. Belgrade, Serbia, October 2-4, 2013. p. 536-542.

Petrović D.M., Skalicki Z., Bogdanović V., Petrović M.M., Kurćubić V. (2005): The Effect of Paragenetic Factors on Performance Traits in Complete Lactations in Simmental Cows. 8th International Symposium Modern Trends In Livestock Production. Biotechnology in Animal Husbrandy 21 (5-6), p 7-12.

Petrović D.M., Đoković R., Bogosavljević-Bošković Snežana., Kurćubić V. (2006): Uticaj paragenetskih faktora na proizvodne osobine standardnih laktacija kod krava simentalske rase. Savremena poljoprivreda, Vol.55, 1-2(2006) Str. 138-143, Novi Sad.

Petrović M.D., Skalicki Z., Petrović M.M., Bogdanović V. (2009): The Effect of Systematic Factors on Milk Yield in Simmental Cows Over Complete Lactations. Biotechnology in Animal Husbandry 25(1-2), p 61-71.

Petrović D.M., Petrović M.M., Skalicki Z., Bogdanović V., Đoković R., Rakonjac S. (2012): The effect of interaction of systematic factors on milk performance of simmental cows in standard lactation. Biotechnology in Animal Husbandry 28 (1) p. 67-75.

Petrović M.M., Sretenović Lj., Bogdanović V., Perišić P., Aleksić S., Pantelić V.,  Petrović D.M., Novaković Ž. (2009): Quantitative Analysis of Genetic Impromevent of Milk production Phenotypes in Simmental Cows. Biotechnology in Animal Husbandry 25(1-2), p 45-51, Belgrade-Zemun.

Singh D.,Yadav A.S., Dhaka S.S. (2002): Studies on milk production profile attributes affected by environment and heredity in crossbred cattle. 7th World Congress on Genetics Applied to Livestock Production, Montpellier, France.

Sulejman Cilek, Mehmet Emin Tekin (2005): Environmental factors Affecting Milk Yield and Fertility Traits of Simmental Cows Raised at the Kazova State farm and Phenotipic Correlations between These Traits. Turk J Vet Anim Sci 29 (2005) 987-993. TUBITAK.

Trivunović S. (2006): Genetski trend prinosa mleka i mlečne masti u progenom testu bikova za veštačko osemenjavanje. Doktorska disertacija. Poljioprivredni fakultet, Novi Sad.

Ugur F., Yanar M., Ozhan M., Tuzemen N., Aydin R., Akbulut O. (1995): Milk production characteristics of Simmental cattle reared in the research farm of Ataturk University. Turk Veterinerlik ve Hayvancilik Dergisi. 1995, 19: 5, 365-368; 26 ref.