UTICAJ AGROEKOLOŠKIH USLOVA I FAZA RAZVOJA HELJDE (Fagopyrum esculentum Moench) NA SADRŽAJ RUTINA

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 26 ; 2021) (str. 113-117)

АУТОР(И): Svetlana Hadžić, Alma Mičijević, Vedrana Komlen

Е-АДРЕСА:

DOI: 10.46793/SBT26.113H

Analiza sadržaja rutina u heljdi (Fagopyrum esculentum Moench) obavljena je pod uticajem agroekoloških faktora područja Nišićke Visoravni (Sarajevo) u toku 2019. godine. U cilju ispitivanja postavljen je ogled u kojem je analiziran sadržaj rutina u različitim fenofazama razvoja heljde (početak cvetanja, puno cvetanje, mlečna zrioba zrna). Za analizu je korišten sveži biljni materijal od kojeg je procesom parne destilacije dobijen rastvor koji je analiziran HPLC metodom u Institutu Agromediteranskog fakulteta u Mostaru. Meteorološki uslovi na ispitivanom lokalitetu u toku istraživanja su bili povoljni za rast i razvoj heljde. Najveći sadržaj rutina u periodu istraživanja zabeležen je u razvojnoj fazi punog cvetanja 28 mg/100 g, u fazi mlečne zriobe iznosi 21 mg/100 g, a najmanji sadržaj je ustanovljen u fazi početka cvetanja 19 mg/100 g.

heljda,  rutin, agroekološki uslovi, faze razvoja

Bogović M. (2018). Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba, Zagreb.

Gadžo D., I. Kreft I., Đikić M., Hadžić A., Gavrić T., Fajić S. (2009). Značaj intenziviranja proizvodnje heljde u FBiH. Zbornik radova – XX Naučno-stručna konferencija poljoprivrede i prehrambene industrije, Neum. BIH. str. 223-238.

Gadžo D., Đikić M., Jovović Z., Mijić A. (2017). Altermativni ratarski usjevi. Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu

Hagels H. (1999). Fagopyrum esculentum Moench. Chemical review. U: Zbornik BFUL 73, 29–38

Kitabayashi H., Ujihara A., Hirose T., Minami M. (1995). Varietal differences and heritability for rutin content in common buckwheat, Fagopyrum esculentum Moench. Jpn. J. Breed. 45, 75–79.

Kolak I. (2014). Heljda, kultura prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Izdavač: Udruga za biosjemenarstvo republike Hrvatske. Varaždin.

Lachmann S. i Adachi T. (1990). Studies on the influence of photoperiod and

temperature on floral traits in buckwheat (Fagopyrum esculentum Moench) under controlled stress conditions. Plant Breeding. 105, 248–253.

Michalova A., Dotlacil L., Cejka L. (1998). Evaluation of common buckwheat cultivars. Rost. Vyroba. 44, 361–368.

Oljača S., Dolijanović Ž., Oljača M., Đorđević S. (2012). Uticaj mikrobiološkog đubriva i oplemenjivača zemljišta na prinos heljde (Fagopyrum esculentum Moench) u uslovima veće nadmorske visine. Ratarstvo i povrtlarstvo Vol. 49. No. 3 302-306.

Park B. J., Park J. I., Chang K. J., Park C. H. (2004). Comparison in rutin content in seed and plant of tartary buckwheat (Fagopyrum tataricum). U: Advances in buckwheat research: Proceedings of the 9th International Symposium on Buckwheat (Faberová, I., Dvořáček, V., Čepková, P., Hon, I., Holubec, V, Stehno, Z., ured.), Research Institute of Crop Production, str. 626–629.

Sakač M. B., Sedej I. J., Mandić A. I., Mišan A. Č. (2015). Antioksidativna svojstva brašna od heljde – Doprinos funkcionalnosti pekarskih, testeničarskih i brašneno-konditorskih proizvoda.  Univerzitet u Novom Sadu, Naučni institut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu, Novi Sad, Srbija