UTICAJ INOKULACIJE NA KVALITET FERMENTACIJE I HEMIJSKI SASTAV SILAŽE LUCERKE

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 27; 2022) (str. 123-128)

AUTOR(I): Đorđe Lazarević, Vladeta Stevović, Jasmina Radović,  Dalibor  Tomić,  Jordan  Marković, Mladen Prijović,   Vladimir  Zornić

E-ADRESA: djordje.lazarevic@ikbks.com

DOI: 10.46793/SBT27.123L

U cilju procene uticaja inokulanta „BioStabil Plus“ na proces siliranja lucerke, analizirani su parametri kvaliteta fermentacije (pH, sadržaj sirćetne, buterne, mlečne kiseline, amonijačnog i vodorastvorljivog azota u ukupnom azotu) i hemijskog sastava silaže (sirovi proteini, sirova celuloza, sirove masti, bezazotne ekstraktivne materije i pepeo), kao i ocena kvaliteta silaže (DLG i Zelter). Biomasa lucerke u fazi početka cvetanja silirana je bez dodataka i sa dodatkom inokulanta. Dodavanjem inokulanta utvrđeno je sniženje pH vrednosti, povećana proizvodnja mlečne kiseline, smanjena proizvodnja sirćetne kiseline, uz povoljan odnos ovih kiselina (2-3:1). Unošenjem inokulanta ostvaren je poboljšan kvalitet fermentacije, čime je dobijena bolja očuvanost hranljivih materija što se posebno odnosi na sirove proteine, s obzirom da je primenom inokulanta takođe utvrđeno smanjenje sadržaja amonijačnog azota u odnosu na kontrolu (inokulacija – 12,28 % NH3-N/ΣN, kontrola – 17,42% NH3-N/ΣN). Opšti zaključak je da biomasi lucerke treba dodavati inokulante, u svrhu optimalne produkcije mlečne i sirćetne kiseline, kao i dobijanja veće hranljive vrednosti.

fermentacija, inokulant, lucerka, silaža

• AOAC (1990). Official method 984.13 Crude protein in animal feed, forage, grain, and oil seeds. Official methods of analysis of AOAC International, 15th edition.
  • Bolsen K. K., Lin C., Brent B. E., Feyerherm A. M., Urban J. E., Aimutis W. R. (1992). Effect of Silage Additives on the Microbial Succession and Fermentation Process of Alfalfa and Corn Silages. Journal of Dairy Sciences. 75: 3066-3083.
  • Dong, Z., Chen L., Li J., Yuan X., Shao T. (2019). Characterization of nitrogen transformation dynamics in alfalfa and red clover and their mixture silages. Grassland Science.65: 109-115.
  • Džumanazarov B.N. (1981). Konzervirovanie kormov. Ašahabad.
  • Đorđević N., Šestić S. (1994). Uticaj dodataka na iskorišćavanje energije iz silaže. Zbornik sa savetovanja mladih istraživača Srbije (SMIS 94). Proizvodnja hrane i energija, Zemun, 38-43.
  • Đorđević N., Dinić B. (2003). Siliranje leguminoza (monografija).Vizartis – Beograd.
  • Dinić B., Đorđević N. (2005). Pripremanje i korišćenje silaže. Institut za istraživanje u poljoprivredi SRBIJA, Beograd.
  • Jones, B. A., R. E. Muck, Satter M. D. (1992). Influence of bacterial inoculant and substrate addition to alfalfa ensiled at different dry matter content. Grass and Forage Science. 47: 19-27.
  • Koljajić V., Đorđević N., Negovanović D. (1998). Korišćenje bakterijskih inokulanata pri spremanju silaže. Biotehnologija u stočarstvu, 14, 5-6: 51-63.
  • Kung L. RJ., Grieve D. B., Thomas J. W., Huber J. T. (1984). Added ammonia of microbial inocula for fermentation and nitrogenous compounds of alfalfa ensiled at various percents of dry matter. Journal of Dairy Science. 67-2.
  • McDonald P., Henderson A. R., Heron S. J. E. (1991). The Biochemistry of Silage, Chalcombe Publications, Marlow, UK.
  • Merry R. J., Lowes K. F., Winters A. L. (1997). Current and future approaches to biocontrol in silage. Proceedings of the 8th International Symposium of Forage Conservation. Research Institute of Animal Nutrition, Ltd. Pohorelice, 17-27.
  • Muck R. E., Pitt R. E. (1993). Ensiling and its effect on crop quality. Proceedings of the National Silage Production Conference, Syracuse, NY. NRAES-67. Northeast Regional Agriculture and Engineering Service, Ithaca, NY. 57-66.
  • Muck, R. E., Bolsen K. K. (1991). Silage preservation and silage additive products. Pages 105-126 in Field Guide for Hay and Silage Management in North America. K. K. Bolsen, ed. National Feed Ingredients Association, Des Moines, IA.