ОСВРТ НА НУЖНОСТ ЗАБРАНЕ МАЛОЛЕТНИЧКИХ БРАКОВА СА АСПЕКТА ПРАВА ДЕТЕТА НА ОБРАЗОВАЊЕ

XXI век – век услуга и услужног права (2023)  (стр 339-348)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Вељко Влашковић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/XXIv-14.339V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Неслободне партнерске заједнице са малолетном особом, односно између малолетних особа, неповољно утичу на право детета на развој, укључујући неминовно и право детета детета на образовање, односно приступ образовним услугама и остваривање континуитета у њиховом пружању. Комитет УН за права детета и Комитет УН за елиминисање дискриминације жена овакве неслободне партнерске заједнице означавају генеричким социолошким појмом дечјег, малолетничког  или раног брака. Отуда, Комитет УН за права детета, следећи политику нулте толеранције према малолетничким браковима, изричито сугерише Србији да из свог породичног законодавства уклони постојећа правила према којима се изузетно може закључити малолетнички брак.

Овакво становиште Комитета УН за права детета према Србији  суштински не доприноси бољој заштити права и интереса детета, будући да је поступак за давање дозволе малолетној особи или особама за закључење брака у праву Србије прилагођен идеји права детета. Тако, према тумачењу Комитета УН за права детета и Комитета УН за елиминисање дискриминације жена, дечји бракови представљају увек облик присилног брака, што малолетнички брак који се изузетно може закључити према праву Србије није. Да би се умањили ризици од настанка неслободних партнерских заједница малолетника, потребно је деловати на саме економске и друштвене узроке проблема који се тичу сиромаштва, родне неравноправности и обичаја неспојивих са правима детета. Тако, у контексту пружања услуга образовања, потребно је у наставне програме за децу одговарајућег узраста увести предмете који би указивали на значај репродуктивног здравља.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

малолетнички брак, забрана, права детета, услуге образовања, породично законодавство, проактивни приступ.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Влашковић, В., (Не)могућност остваривања права детета на здравље и права детета на социјално обезбеђење, ФОРУМ, бр. 1-2/ 2020.
  • Водинелић, В., Грађанско право – Увод у грађанско право и Општи део грађанског права, Београд, 2014.
  • Вучковић Шаховић, Н., Три деценије Конвенције о правима детета: стварно и могуће, Зборник радова: 30 година примене Конвенције Уједињених нација о правима детета Београд, 2021.
  • Guide on Article 2 of Protocol No. 1 to the European Convention on Human Rights: Right to Education, Council of Europe, 2019.
  • Драшкић, М., Коментар Породичног закона, Београд, 2016.
  • Early Marriage: Child Spouses, UNICEF, United Nations Children՚s Fund, Innocenti Research Centre, Florence, Italy, pp. 4 – 5. https://www.unicef-irc.org/publications/291-early-marriage-child-spouses.html.
  • Поњавић, З., Влашковић, В., Породично право, Београд, 2022.
  • Schmahl, S., United Nations Convention on the Rights of the Child: Article-by-Article Commentary, Nomos – Beck – Hart Publishing, Baden-Baden, Germany, 2021.