ZAŠTITA POTROŠAČA NA TRŽIŠTU DIGITALNE IMOVINE

XXI vek – vek usluga i uslužnog prava (2021), str. 369-381

AUTOR(I): Borko Mihajlović

DOI: 10.46793/XXIv-12.369M

Pojačan značaj i sve veće prisustvo različitih oblika digitalne imovine rezultirale su i povećanim interesovanjem potrošača za obavljanje pravnih poslova čiji je predmet ova specifična vrsta imovine. Sve veće prisustvo potrošača na tržištu digitalne imovine jedan je od značajnijih izazova sa kojima se suočava savremeno potrošačko pravo. Osnovni rizik sa kojim se susreću potrošači koji trguju različitim oblicima digitalne imovine proizilazi iz njihove nestabilnosti i promenljivosti, a zbog čega je mogućnost gubitka uloženih sredstava znatno veća u poređenju sa drugim sličnim tržištima. Osnovni predmet ovog rada je prikaz osnovnih mehanizama zaštite potrošača na tržištu digitalne imovine, izvršen na osnovu uporedne analize Zakona o digitalnoj imovini Republike Srbije iz 2020. godine i Predloga Uredbe EU o tržištima kriptoimovine. Pre analize konkretnih propisa o zaštiti potrošača, autor u radu ukazuje na osobine digitalne imovine i probleme i rizike sa kojima se potrošači susreću na inovativnom i dinamičnom tržištu digitalne imovine.

digitalna imovina, kriptoimovina, potrošač, pravo na informisanja, pravo na odustanak.