Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 313-321)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Саша Туцаковић

DOI: 10.46793/XIXMajsko.313T

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Због распрострањеног схватања одеће као израза личности и положаја појединца у друштву, Римљани су желели у свом гардероберу чисту, изглачану, сјајну и белу одећу. Њихову потребу задовољавали су ваљари (fullones), сложеним третманом одеће. На почетку рада разматрају се права и обавезе ваљара и корисника услуге, а у другом делу обрађен  је комплетан поступак ваљаревог рада са одећом, који се састоји у третману са детерџентима, испирања, сушења, глачања и третмана сумпором и појединим врстама фулерове земље.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

стари Рим, чишћење одеће, ваљари (fullones), locatio conductio operis faciendi.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Apuleius, The Golden Ass or Metamorphoses, Translated with an Introduction and Notes by E. J. Kenney, Penguin Books, 1998.
  • Владетић, С., Водовод и канализација у старом Риму, Зборник радова: Право и услуге, Крагујевац, 2012.
  • Владетић, С., Додељивање права на коришћење воде од доласка Нерве на власт, Зборник радова: XXI век – век услуга и услужног права, књ. 9, Крагујевац, 2018.
  • Владетић, С., Категорије корисника и сврхе за које се користила вода из римских аквадуката, Зборник радова: Савремени правни промет и услуге, Крагујевац, 2018.
  • Gai Institutiones, превод Станојевић, О., Београд, 1982.
  • Gaj Svetonije Trankvil, Dvanaest rimskih careva, prijevod Hosu S., Naprijed, Zagreb, 1978.
  • Карајовић, Е., Диоклецијанов едикт о ценама, докторска дисертација, Београд, 1993.
  • Livy, History of Rome, English Translation by Rev. Canon Roberts, E. P. Dutton and Co., New York, 1912.
  • Луције Анеј Сенека, Писма пријатељу, Превео с латинског Албин Вилхар, Матица српска, Нови Сад, 1987.
  • Martial, Epigrams, with an English translation by Walter C. A., William Heinemann, London, G. P. Putnam’s Sons, New York, 1919.
  • Pliny, Natural History, with an English translation by Jones W. H. S., Vol.  VII, XXIV-XXVII, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1966.
  • Pliny, Natural History, with an English translation by Jones W. H. S., Vol.  VIII, XXVIII-XXXII, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1963.
  • Pliny, Natural History, with an English translation by Rackham, H., Vol. IX, XXXIII-XXXV Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1952.
  • Physical science in the time of Nero; being a translation of the Quaestiones naturales of Seneca by John Clarke, Macmillan and Co., Limited St. Martin’s Street, London, 1910.
  • Свето писмо или Библија Старог и Новог завета: нови савремени превод, превео Институт за хебрејски језик, Метафизика, Београд, 2010.
  • Smith, W., A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, John Murray, London, 1875.
  • Станковић, Е., Владетић, С., Римско право, Крагујевац, 2022.
  • Станковић, Е., Наднице за чишћење одеће у античком Риму, Зборник радова: XXI век – век услуга и услужног права, књ. 9, Крагујевац, 2018.
  • Flohr, M., The World of the Fullo: Work, Economy, and Society in Roman Italy (Oxford Studies on the Roman Economy), Oxford University Press, Oxford, 2013.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.