Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 287-304)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Бојан Урдаревић

DOI: 10.46793/XIXMajsko.287U

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Стамбене задруге у развијеним демократским друштвима представљају чиниоце активне стамбене политике. Њихова улога је да јавност информишу о актуелним стамбеним проблемима, питањима и потребама, те да врше притисак на владајућу већину да додатно улаже и разматра унапређење и подмиривање стамбених потреба. Стамбеним задругама се, често поверава и пружање услуге изградње приступачних станова (social housing), као и њихово руковођење. За разлику од појединих европских држава, на пример Немачке и Аустрије у којима су задруге саградиле скоро петину укупног броја станова након Другог светског рата, у Србији је држава одлучила да напусти вођење бриге о стамбеној политици и исту препустила законима тржишта. На тај начин је, а што је у раду и приказано, право на становање у Републици Србији постало изузетно скупо, готово неодрживо, а што има несагледиве последице по омладину и оне који тек треба да заснују породицу.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

задруга, право на стан, Немачка, Аустрија, јавно-приватно партнерство

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Ache, P., Fedrowitz, M., The Development of Co-Housing Initiatives in Germany, Built Environment, Vol. 38, No. 3/2012.
  • Barbara, C., Entwicklung und Situation der Wohnungsgenossenschaften in Deutschland, in Informationen zur Raumentwicklung, No. 4/2007.
  • Haffner, М., Brunner, D., German cooperatives: property right hybrids with strong tenant security, OTB Working papers .
  • Јовићевић, С., Улога и могућности стамбених задруга у јачању капацитета за одрживо становање, Београд, 2015, доступно на: Slide 1 (unece.org);
  • Novy, A., Lang, R., Housing Cooperatives and Social Capital: The Case of Vienna, SRE-Discussion, No 2/2011, Research Institute for Co-operation and Co-operatives, Vienna University of Economics and Business;
  • Петровић, М., Социологија становања – стамбена политика: изазови и могућности, Београд, 2004.
  • Sipal, Ј., Задружна изградња станова у Чехословачкој, L’Edification cooperative de logements en Tchecoslovaquie, Bulletin de droit Tchecoslovaquie, бр. 3/1959.
  • Урдаревић, Б., Јавно-приватно партнерство као облик пружања јавних услуга, Зборник радова: XXI век – век услуга и услужног права, књ. 4, Крагујевац, 2013.
  • Чолић – Дамјановић, В. М. З., Унапређење модела социјалног становања у Београду у оквиру нових парадигми планирања и пројектовања, докторска дисертација, Архитектонски факултетУниерзитета у Београду, 2015.