ОТКУП ПОТРАЖИВАЊА ИЛИ ПРОДАЈА ДУГОВАЊА КАО ПРАВНИ ПОСАО У ТРЖИШТУ КАПИТАЛА

Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 3-18) 

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Срећко Јелинић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: 

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/XIXMajsko.003J

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Тржишта капитала захтевају ефикасно и сигурно законодавство (правна инфраструктура). У конструкцији наведеног, циљано деловање Европског парламента и Савета и Европске комисије од 2018. године усмерено је на правила о преносу власништва (посебно над хартијама од вредности) и ефекте уступања потраживања трећим лицима. Циљ овог предлога је био да се обезбеди правна сигурност успостављањем јединствених правила за сукоб закона на нивоу Уније и на тај начин помогне повећању броја прекограничних трансакција са потраживањима. Допринос правној сигурности је утврђивање јединствених правила о организацијама које за своју делатност имају наплату потраживања, било у своје име и за свој рачун (томе претходи пренос потраживања) или у име и за рачун поверилаца (првобитног повериоца) или других прималаца потраживања, који су га стекли у поступку располагања овог права. Национални прописи о уступању потраживања (национално материјално право), углавном узимајући за основу Закон о облигационим односима и Закон о заштити потрошача и Извршни закон у фокусу регулативе, не пружају довољан правни основ за све аспекте заштите дужника, чак ни у погледу заштите поверилаца. Таква ситуација условила је или произвела актуелни хаос на унутрашњем тржишту капитала и појаву бројних агенција за наплату дугова и конфузију у начину рада и наплате дугова уз честе повреде права на заштиту података о личности. С тим у вези, закон се показује и као живи организам који је подложан сталним променама кроз креирање нових прописа или модификовање постојећих. Утицај европске регулативе на националну регулативу није само предвидив већ је и законска обавеза Републике Хрватске као чланице Европске уније. Трговање капиталом на тржишту капитала једноставно захтева преиспитивање, бар савремених прописа из 2005. године или касније у сваком погледу. закон се такође показује као живи организам који је подложан сталним променама кроз креирање нових прописа или модификовање постојећих.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

потраживање, пријенос потраживања, национална и еуропска регулатива, заштита од угрозе особних података дужника, јединствена правила у еуропској регулативи, агенције за наплату потраживања, пријенос потраживања као олакшани приступ финанцирању у трговачком пословању, пријенос дугова као извор за енормне зараде, ниска куповна цијена портфеља имовинских потраживања на секундарним тржиштима капитала, екстернализација сервисирања кредита на агенције за наплату потраживања.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Амон, Ф. и др., Вриједносни папири у господарској и правној пракси, Загреб, 2002.
  • Барбић, Ј., Право друштава, књига, II, Друштва капитала, III издање, Загреб, 2005.
  • Gavella, N. и др., Еуропско приватно право, Загреб, 2002.
  • Јелинић, С., Акшамовић, Д., Уговорно право Еуропске уније на прекретници, Зборник Правног факултета у Загребу, вол. 60, бр. 1/2010.
  • Мауровић, Љ., Банкарско право, Пула, 2009.
  • Мликотин – Томић, Д., Еуропско тржишно право, Загреб, 2006.
  • Папуга, М. и др., Увод у финанцијско тржиште и тржиште вриједносних папира, I дио, Загреб, 1990,
  • Право Еуропске уније, зборник радова Правног факултета у Загребу, 2003.
  • Црнић, И., Закон о обвезним односима са судском праксом, IV издање, Загреб, 2002.
Помоћни извори и нормативни текстови
  • Документација Сабора РХ и приједлози закона, позитивни прописи, Директиве Еуропског парламента и Вијећа.