Савремени правни промет и услуге (2018) стр. 651-663
АУТОР(И): Тамара Ђурђић
DOI: 10.46793/XIVMajsko.651DJ
САЖЕТАК:
Право на поверљивост медицинских података пацијента као еманација права пацијента на приватност, пре свега права на поверљивост медицинских података представља једно је од основних људских права гарантованих у домену здравствене заштите. Заштита личних података посебно добија на значају када је реч о генетским подацима као нарочито осетљивој категорији личних података, с обзиром да се на основу њих могу открити деликатне информације о физиологији и здрављу појединца, тако да њихово откривање представља значајно задирање у приватну сферу лица на које се односе. Како је заступљеност и значај ових података све већи у превентивној медицини, повећава се и могућност њихових злоупотреба, због чега је и питање њихове правне заштите у фокусу савременог права, и биће предмет овог рада.
КЉУЧНЕ РЕЧИ:
приватна аутономија, лични подаци, генетска приватност, генетски подаци.
ЛИТЕРАТУРА:
- David, H., The Right to Privacy, Infobase Publishing, 2009.
- Димитријевић, В., Папић, Т., Петровић, В., Међународно право људских права, Београд, 2006.
- Ђурђић, Т., Право пацијента на обавештење код пружања лекарских услуга, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, Крагујевац, 2011.
- Кандић – Поповић, З., Правна заштита основних људских вредности у централној и источној Европи и модерна биотехнологија, Budapest-Praha, 1999.
- Клајн, И., Шипка, М., Велики речник страних речи и израза, Нови Сад, 2006.
- Милосављевић, Б., Поповић, Д., Уставно право, Београд, 2015.
- Шимундић, С., Правна информатика, Сплит, 2007.
- http:// europa.eu/lisbon_treaty/take/indeks_de.htm, 20.04.2018.