ПРОТИВРЈЕЧНОСТИ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ ПРЕМА УСТАВУ ИЗ 1974. ГОДИНЕ

Зборник радова „Устав СФРЈ из 1974. године – 50 година касније“, 2025 (стр. 169-191)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Милан Пилиповић

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/Ustav74.169P

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Устав СФРЈ из 1974 године, као и претходни југословенски устави, утврдио је федерални облик  државног уређења. Битно обиљежје новог федерализма чинили су јак и доминантан положај република (али и покрајина) са низом елемената државности који иначе нису својствени федералним јединицама у компаративном федерализму, те смањена улога савезне државе и федералнe власти. Предмет овог рада је анализа Устава из 1974. године, у оном дијелу који се односи на територијалну организацију Југославије, са фокусом на правни положај федералних јединица (република) и аутономних покрајина, те анализа организације федералних органа власти у погледу њихове структуре, начина избора и одлучивања.  Аутор заступа тезу да је Устав из 1974. године, осим јачања република као федералних јединица, на један посредан начин успоставио и аутономне покрајине као конститутивне елементе федерације, умногоме их изједначавајући са републикама у погледу статуса, утицаја на вршење федералне власти, заступљености у федералним органима и сл. Циљ рада је да се кроз анализу нормативних рјешења Устава из 1974. и поређењем са теоријским поставкама федералне државе, прикажу противрјечности југословенског федералног система, због чега се може рећи да је Устав из 1974. у федерално уређење увео и конфедералне елементе. Аутор сматра и закључује да је Уставом из 1974. године, Југославија  постала лабава федерација са високим степеном државности република као федералних јединица, што је створило претпоставке и трасирало пут ка дезинтеграцији и постепеној дисолуцији Југославије, а уставни положај аутономних покрајина  отворио је врата сепаратистичким дешавањима на Косову и Метохији Политички процеси који су се десили претходних деценија на овим просторима то и п(д)оказују.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

устав, федерација, федералне јединице, аутономне покрајине, Југославија

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА

  • Анђелковић, Н., Југославија – пет ствари које треба да знате о Уставу СФРЈ из 1974 BBC NEWS НА СРПСКОМ 21/02/2024, доступно на https://www.oslobodjenje.ba/ vijesti/bbc-news/jugoslavija-pet-stvari-koje-treba-da-znate-o-ustavu-sfrj-iz-1974-932914
  • Ђорђевић, Ј., Статус аутономије (покрајине) и положај СР Србије, у: Промена Устава СР Србије – реферати са савјетовања, (ур. М. Радојевић), Правни факултет Београд, 1988.
  • Јовичић, М., Уставотворна функција федералних јединица, у: Промена Устава СР Србије – реферати са савјетовања, (ур. М. Радојевић), Правни факултет Београд, 1988.
  • Јовић, Д., Је ли Устав 1974. стварно разбио Југославију, https://velikeprice.com/ politika/je-li-ustav-1974-stvarno-razbio-jugoslaviju/
  • Класић, Х., Федерирање федерације“ друштвено – политичке промјене у Југославији 1960-их и 1970-их; Анализа случаја 2, доступно на: http://yuhistorija.com/serbian/ jug_druga_txt01c2.html
  • Кузмановић, Р., Уставно право, Бања Лука, 2002.
  • Кулић, Д., Нови Устав СФРЈ: Коментар, у: Нови устави и уставне промене, Зборник радова Правног факултета у Нишу: ванредан број, посвећен новим уставима, 1974.
  • Лукић, Р.,  О амандманима на Устав Србије, у: Промена Устава СР Србије – реферати са савјетовања, (ур. М. Радојевић), Правни факултет Београд, 1988.
  • Марковић, Г., Устав СФРЈ из 1974, гробар друге Југославије? доступно на: https:// www.noviplamen.net/glavna/ustav-sfrj-iz-1974-grobar-druge-jugoslavije/
  • Марковић, Р., Специфичности уставноправног положаја СР Србије као федералне јединицем Анали Правног факултета, бр. 4/1988.
  • Марковић, Р., Уставноправни развитак Србије у социјалистичкој Југославији у: Промена Устава СР Србије – реферати са саветовања, (ур. М. Радојевић), Правни факултет Београд, 1988.
  • Микић, В., Зашто је последњи југословенски устав био неуспех. https://www.politika.rs/sr/clanak/600508/Za-sto-je-po-sled-nji-ju-go-slo-ven-ski-ustav-bio-ne-u-speh, датум посјете: 27.07.2024.
  • Николић, О., Распад федерализма у Југославији, Годишњак Факултета правних наука, Универзитет АПЕИРОН Бања Лука, 2017.
  • Николић, О., Проблем територијалне организације Републике Србије, Правни живот, бр. 12/2015.
  • Николић, П., Прилог питању односа Устава СР Србије и Устава покрајина, Анали Правног факултета, бр. 4/1988
  • Тркуља, Ј., Југославија је постала географски појам, у: Расправа на Правном факултету у Београду о уставним амандманима, доступно на: https://www.novosti.rs/vesti/ naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:871826-Jugoslavija-je-postala-geografski-pojam-Rasprava-na-Pravnom-fakultetu-u-Beogradu-o-ustavnim-amandmanima
  • Чавошки, К., Спорно бољшевичко наслеђе, Београд, 2014.