Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 261-268)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Никола Ивковић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: 

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/UPSSXI.261I

САЖЕТАК / ABSTRACT:

У раду се анализира еволуција људског права на приватност, посебно кроз призму развоја дигиталних технологија. Иако право новијег датума, генеза развоја људског права на приватност јако је значајна кроз развој динамике друштвених односа. У том смислу прво се анализира развој права на приватност. Након тога уочавају се изазови остваривања овог права у доба свеопште повезаности и развоја људских односа на даљину. Посебан аспект посвећује се развоју вештачке интелигенције, као алату који генерише велику количину података и могућности машинског закључивања и логике. На тај начин вештачка интелигенција се уочава као кључна детерминанта у могућностима злоупотребе података, али и угрожавања људског права на приватност. Истраживањем се указује на смернице ка разумевању, а самим тим и заштити кључних људских права у доба динамичног развоја дигиталне технологије. При том у виду се има и Стратегија развоја вештачке интелигенције у Републици Србији за период 2020-2025.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

људска права, приватност, дигитализација, вештачка интелигенција.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Васиљевић, В., Права човека зборник докумената, Београд. Симовић, Д., Петров, В., Станковић, М., Људска права, Београд, 2018. Јакшић, А., Европска конвенција о људским правима, Београд, 2006. Гиденс, Е., Социологија, Београд, 2007.
  • Pavuna, A., Paradoks privatnosti: empirijska provera fenomena, Politička misao: časopis za politologiju, Vol. 56 No. 1/2019.
  • Штасни, Г., Штрбац, Г., О неким проблемима израде речника термина из области вештачке интелигенције, Београд, 2022.