ВАНРЕДНО СТАЊЕ И ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ 2020. ГОДИНЕ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2023) (стр. 119-129)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Срђан Ђорђевић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: 

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/UPSSXI.119DJ

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Током пролећа 2020-те године друштвени живот Србије обогаћен је новим искуством државно-правног поретка поводом пандемије изазване

„корона“ вирусом. Довољно велика провокација опасности изазвала је реакцију централне власти увођењем ванредног стања, што је у исто време покренуло и низ питања (можда мање правних, а више политичких). Додатно проблематизовање ванредног стања у Србији изазвано је претходно расписаним редовним парламентарним и локалним изборима. Председник Србије расписао је парламентарне, а председница Народне скупштине локалне изборе, те и ове чињенице треба узети у обзир приликом анализе критичких дилема о томе да ли је одговор државе на опасности од „корона“ вируса био оправдан увођењем ванредног стања, или је било довољно прогласити ванредну ситуацију? Затим, постављала су се питања о легитимности начина проглашења ванредног стања, те да ли су донете мере за време ванредног стања биле у складу са правним прописима? Осим тога, званично је поднета и иницијатива за оцену уставности и законитости ванредног стања.

Комплекс питања о којима је реч даје нам за право да се осврнемо на њих и покушамо да дамо одговоре којима се може задовољити интерес стручне и опште јавности. Из тих разлога мотивисаност да се приступи обради предметне проблематике и истражи тема рада је упутна и целисходна, јер се као резултат спроведеног истраживања јавља једно од могућих мишљења, којих сасвим извесно има и биће их више у оквирима стручне јавности. Наравно, политика је присутна као неизбежни пратилац мишљења о битним јавним проблемима, при чему ће нам примарни циљ бити правна елаборација и правна аргументација приликом успостављања коначних ставова о централној теми рада.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

ванредно стање, ванредна ситуација, корона вирус, Устав Републике Србије, закон.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Аврамовић, Д., Млађан, Д., Ванредно стање и ванредна ситуација – компаративни термонолошки и садржински аспекти, Теме, вол. 38, бр. 2/2014.
  • Закон о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама, Сл. гласник РС, бр. 87/2018.
  • Крстић, И., Маринковић, Т., Европско право људских права, Београд, 2016.
  • Кукавица, С., Изванредно стање и простори изузећа,  доступно на: https://documenta.hr/wp-content/uploads/2020/10/Izvanredno-stanje-i-prostori-izuzeca.pdf
  • Паунд, Р., Социолошка јуриспруденција, Београд – Подгорица, 2000. Одлука о проглашењу ванредног стања, Сл. гласник РС, бр. 21/2003. Устав Републике Србије, Сл. гласник РС, бр. 98/2006 и 115/2021.
  • https://dostajebilo.rs/blog/2020/03/18/poslanici-djb-otvoreno-pismo-svim-narodnim-poslanicima/