Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2021), str. 137-154
AUTOR(I): Jelena Vučković
DOI: 10.46793/UPSSIX.137V
SAŽETAK:
Aktivno učešće građana i njihova participacija u društvenim aktivnostima sve više se odvija u virtualnom prostoru, upotrebom interneta i novih digitalnih tehnologija, pa se postavlja pitanje razumevanja i definisanja pojma elektronske demokratije. Ne može se govoriti o postojanju demokratije u društvu ukoliko nema aktivnog učešća građana u odlučivanju o svim najvažnijim pitanjima tog društva (participacija građana). Ukoliko građani svoje svakodnevne aktivnosti obavljaju sve više upotrebom digitalnih tehnologija, onda se kao prirodno nameće pitanje njihovih aktivnosti u odlučivanju o najvažnijim pitanjima u društvu, takođe digitalnim putem. Važna karika u legitimizaciji i institucionalizaciji ovog procesa je izborni proces. Savremeni ustavni sistemi izborni proces zasnivaju na garantiji jednakog biračkog prava svim učesnicima tog procesa.
U tom smislu je značajno odrediti i pojam elektronskog glasanja, kao bitnog elementa izbornog procesa u okviru elektronske demokratije. Ako pođemo od činjenice da je u proces elektronskog glasanja uključena savremena tehnologija, koja nije na jednak način dostupni svim građanima, onda se pitanje obezbeđivanja jednakosti učesnika u ovakvom izbornom procesu postavlja kao jedno od osnovnih pitanja i najvećih izazova savremenog visokotehnološki organizovanog društva.
KLJUČNE REČI:
elektronska demokratija, elektronsko glasanje, onlajn glasanje, savremena tehnologija, bezbednost elektronskog glasanja.