О „МАТЕРИЈАЛИСТИЧКИМ“ АСПЕКТИМА ПАТРИСТИЧКЕ КОСМОЛОГИЈЕ

Наслеђе 56 (2023) (стр. 299-308)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Вукашин Д. Милићевић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: milicevic.vukasin@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2356.299M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Од свога настанка хришћанска теологија била је у интеракцији са хеленском философијом и под њеним снажним утицајем. Теза о одлучујућој улози платоновске традиције у том смислу тешко се може оспорити. Ипак, налазим да и даље постоји потреба и простор за разматрање дубине и карактера утицаја учења других школа мишљења, нарочито с обзиром на метаморфозе кроз које је тај утицај пролазио у интеракцији са библијским и платоновским идејама у оквирима саме патристике. У овом раду, на основу кратке анализе релевантних извора, желим да укажем на значај који су космолошке доктрине стоика имале за покушаје да се, философски консеквентно, експлицира хришћанско учење о стварању у раној патристици. Пример Григорија Ниског, најинтригантнијег представника епохе када је реч о схватању стварања и уопште веома спекулативног мислиоца, индикативан је јер показује у ком се смислу могу кориговати општеприхваћени ставови о философској парадигми патристике.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

стоици, тело, материја, Ориген, Григорије Ниски, стварање, Логос

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Balás 1966: David Balás, ΜΕΤΟΥΣΙΑ ΘΕΟΥ: Man’s Participation in God’s Perfec- tions According to Saint Gregory of Nyssa, Romae: Pontificium Institutum S. Anselmi.
  • Blejkni 1921: E. H. Blakeney, The Hymn of Cleanthes, London/New York: Society for Promoting Christian Knowledge/The Macmillan Company.
  • Dzamalikos 1991: P. Tzamalikos, Origen and the Stoic View of Time, Journal of the History of Ideas 52, 535–561.
  • Dzamalikos 2006: P. Tzamalikos, Origen: Cosmology and Ontology of Time, Leiden/ Boston: Brill.
  • Florovski 2002: G. Florovski, O besmrtnosti duše, Vidoslov 25, 11–34. [orig.] Флоровски 2002: Георгије Флоровски, О бесмртности душе, Видослов 25, 11–34.
  • Lurje 2010: V. M. Lurje uz saradnju V. A. Baranova, Istorija vizantijske filosofije: formativni period, Sremski Karlovci/Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića. [orig.] Лурје 2010: В. М. Лурје уз сарадњу В. А. Баранова, Историја византијске философије: формативни период, Сремски Карловци/Нови Сад: Издавачка књижарница Зорана Стојановића.
  • Meyendorff 1959: J. Meyendorff, Introduction a l’étude de Grégoire Palamas, Paris: Les Ėditions du Seuil.
  • Milićević 2018a: V. Milićević, Aspekti problema vremena kod Sv. Maksima Ispovednika (doktorska disertacija), Beograd: Pravoslavni bogoslovski fakultet. [orig.] В. Милићевић, Аспекти проблема времена код Св. Максима Исповедника (докторска дисертација), Београд: Православни богословски факултет. Milićević 2018b: V. Milićević, Angelska dijastema?, Bogoslovlje 77/1, 139–151. [orig.] Милићевић 2018б: В. Милићевић, Ангелска дијастема?, Богословље 77/1, 139–151.
  • Milićević 2019: V. Milićević, Sv. Grigorije Niski i učenje o nestvorenim energijama, u: Z. Matić (ur.), Isihazam u životu Crkve srpskih i pomorskih zemalja, Beograd/ Požarevac: ISB PBF/Odbor za prosvetu i kulturu EPB/Manastir Tumane, 141–-153. [orig.] Милићевић 2019: В. Милићевић, Св. Григорије Ниски и учење о нествореним енергијама, у: З. Матић (ур.), Исихазам у животу Цркве српских и поморских земаља, Београд/Пожаревац: ИСБ ПБФ/ Одбор за просвету и културу ЕПБ/Манастир Тумане, 141–153.
  • Radiće 2009: R. Radice, Philo’s Theology and Theory of Creation, u: A. Kamesar (ed.), The Cambridge Companion to Philo, Cambridge: Cambridge Univesity Press. Samburski 1959: S. Sambursky, Physics of the Stoics, London: Routledge and Keegan Paul.
  • Samburski 1987: S. Sambursky, The Physical World of Late Antiquity, Princeton, NJ: Princeton University Press.
  • Sorabđi 1983: R. Sorabji, Time, Creation and the Continuum: Theories in Antiquity and the Early Middle Ages, London: Duckworth.