ISTORIJSKI KONTEKSTI BIOMOĆI U SLIKARSTVU FRENSISA BEJKONA I U TEORIJI POSTSTRUKTURALISTA

Lipar, 71 (2020), str. 11-27

AUTOR: Aleksandar M. Zarić

E-ADRESA: zaricaleksandar@ymail.com

DOI:10.46793/LIPAR71.011Z

Rađanje biopolitike i biopolitičkih tehnika u okviru istorijskih epoha, od vremena prosvetiteljstva do danas, važan je predmet savremenih transdisciplinarnih analiza. Biopolitika je integrisana u sve delove društva, sa strategijom da se izvrši politizacija i instrumentalizacija života ili/i dekomponovanje političkog prostora u cilju fragmentacije političkog suvereniteta. Cilj ovog teksta je da se preko umetnosti Frensisa Bejkona i teorijskog pravca poststrukturalizma sprovede kritička analiza biomoći u okviru istorijskih mesta kao što su liberalizam i neoliberalizam. Time se istovremeno problematizuje moć kapitala (kao biomoći) i njegova permanentna okupacija sloboda. Da bi se ostvarile slobode političkog subjekta neophodni su oni oblici društva koji treba da nas vode prema kulturi otvorenosti za drugost i razlike u okviru državno-pravnih praksi koncipiranih na legitimitetu i legalitetu. Umesto toga, prisutni su oblici moći koji se prostiru na polja suprotna od političkih i demokratskih. Ti prisutni biopolitički oblici upravljaštva predstavljaju složen sistem znanja-moći preko kojeg se instrumentalizuje i politizuje ljudsko telo. Telo tako postaje dominantan oslonac za dejstvo porobljujućih sila u humanizaciji kapitala.

biomoć, politička ekonomija, kapitalizam, biotelo, fašizam, neoliberalizam, biomasa

Literatura

• Agamben 2004: G. Agamben, The Open. Man and Animal, Stanford: Stanford University Press.
  • Arja 2012: R. Arja, Francis Bacon Critical and Theorecital Perspectives, Bern: Peter Lang.
  • Batler 2012: Dž. Batler, Psihički život moći – teorije pokoravanja, Beograd: Fakultet za medije i komunikacije
  • Bojanić-Milenković 2008: P. Bojanić-Milenković, Suveren i suverenost; između pojma, fikcije i političke emocije, u: I. Vujačić (ured.), Beograd: Službeni glasnik
  • Brajdoti 2016: R. Brajdoti, Posthumano, Beograd: Fakultet za medije i komunikacije
  • Čekić 2015: J. Čekić, Izmeštanje horizonta, Beograd: Fakultet za medije i komunikacije
  • Delez 2015: Ž. Delez, Pregovori 1972-1990, Loznica: Karpos
  • Delez-Gatari 1990: Ž. Delez-Gatari, Kapitalizam i šizofrenija Anti-Edip, Sremski Karlovci: Knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • Deleuze 2003: G. Deleuze, The Logic of Sensation, London: Continuum.
  • Forti 2006: S. Forti, The Biopolitics of Souls: Racism, Nazism, and Plato, Political Theory Vol. 34, No. 1 (Feb.,2006), pp. 9-32, Thousand Oaks: Sage Publications.
  • Foucault 2003: M. Foucault, Society Must be Defended (Lectures at College De France, 1975-1976), London: Penguin.
  • Fuko 1998: M. Fuko, Treba braniti društvo, Novi Sad: Svetovi. Fuko 2005: M. Fuko, Rađanje biopolitike, Novi Sad: Svetovi.
  • Hammer 2013: M. Hammer, Francis Bacon, London: Phaidon. Hard-Negri 2010: M. Hard-Negri, Imperija, Beograd: IGAM
  • Koljević 2010: B. Koljević, Biopolitika i politički subjektivitet, Beograd: Službeni glasnik.
  • Krivak 2017: M. Krivak, Biopolitika nova politička filozofija, Zagreb: Antibarbarus.
  • Lotringer 1996: S. Lotringer, ”Intellectual and power”, Foucault Live – Collected Interviews 1961-1984, New York: Semiotext(e).
  • Marks 1947: K. Marks, Kapital – kritika političke ekonomije, Beograd: Kultura.
  • Sylvester 1995: D. Sylvester, Interviews with Francis Bacon, London: Thames and Hudson.
  • Šuvaković 2005: M. Šuvaković, Pojmovnik suvremene umjetnosti, Zagreb: Horetzky.
  • Trebješanin 2006: Ž. Trebješanin, Frojdove revizije i sinteze psihoanalize, u Frojd, S., Kompletan uvod u psihoanalizu, Podgorica: Nova Knjiga.