Energija, ekonomija, ekologija, 1, XXVI (2024) (стр 59- 71)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Marko Đurović, Arsenije Ćirić, Željko V. Despotović

DOI: 10.46793/EEE24-1.59D

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U radu su prikazani projektovanje i realizacija fotonaponske elektrane izlazne snage 1500 kW na krovu hale fabrike  „Flash“ u Apatinu. Solarna elektrana je povezana na NN sabirnice u transformatorskoj stanici 20/0.4 kV 1600 kVA  i preko njih napaja potrošače fabrike. U periodima kada nema dovoljno sunčeve insolacije napajanje potrošača u fabrici se ostvaruje iz elektroenergetske mreže. Solarna elektrana sadrži 3780 fotonaponskih panela monokristalnog tipa, svaki  snage 455 W. Krovna površina objekta okrenuta je u pravcu jugozapad – severoistok. Fotonaponski paneli su  postavljeni na krovnoj površini proizvodne hale sa upravnim delom. Specifičnost krovne konstrukcije sastavljene od dve celine  (krov sa krovnim kosinama i  ravni deo krova) je uslovila niz projektantskih rešenja koja će biti detaljnije prikazana u radu. U radu su takođe prikazani dispozicija invertora i njihova međusobna komunikacija, kao i sistem za praćenje izlaznih parametara (napon, struja, snaga)  i kvaliteta isporuke električne energije ka potrošačima u fabrici.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Solarne elektrane, OIE, kupac-proizvođač, invertori, PV moduli