Uticaj kvaliteta uglja na ostvarenu snagu generatora termoelektrane nazivne snage 300 MW / The Impact of Coal Quality on the Generator’s Achieved Power of the 300 MW Thermal Power Plant

Energija, ekonomija, ekologija, 4, XXV (2023) (стр 63-70)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Nikola Miljković, Nikola Jovanović, Aca Jovanović

Е-АДРЕСА / E-MAIL: nikola.miljkovic@irmbor.co.rs

DOI: 10.46793/EEE23-4.63M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Ovaj rad razmatra rezultate monitoringa rada parno-turbinskog bloka termoelektrane snage 300 MW u periodu od 2 meseca. Tokom monitoringa su uzimani uzorci uglja ispred mlina-ventilatora (3 uzorka/dan) i prikupljani podaci o opterećenju kotla gorivom, temperaturama u kotlu, temperaturama izlaznih gasova, sadržini polutanata u izlaznim gasovima i ostvarenoj bruto snazi na generatoru. Na osnovu rezultata tehničkih analiza uglja i prikupljenih podataka o radu bloka, uspostavljene su direktne zavisnosti između kvaliteta uglja iskazanog preko vrednosti donje toplotne moći, i ostvarene bruto električne snage na generatoru, potrošnje uglja i sadržaja polutanata u izlaznim gasovima termoelektrane.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Kvalitet uglja, Ostvarena snaga generatora, Stepen korisnog dejstva parnog kotla

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Kavouridis, K., Roumpos, C., Galetakis, M. The effect of power plant efficiency, lignite quality and inorganic matter on CO2 emissions and competitivess on Greek lignite, Górnictwo i Geoinżynieria, Vol. 31, No. 2, pp. 355-369, 2007.
  • Izveštaj sa monitoringa rada bloka TE „Gacko“ bez dodavanja aditiva – Faza I, Institut za rudarstvo i metalurgiju, Bor, GLOBAL Innovation Projects d.o.o, Beograd, 2022. god.