Detekcija i otklanjanje uzroka nestabilnog rada sistema / Detection and Elimination of the Causes of Unstable System Operation

Energija, ekonomija, ekologija, 4, XXV (2023) (стр 57-62)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Bojan Ivanović

Е-АДРЕСА / E-MAIL: bojanivanovicrs@gmail.com

DOI: 10.46793/EEE23-4.57I

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Stabilnost na male poremećaje, koja se još naziva statička stabilnost ili modalna analiza, se bavi stabilnošću sistema u slučaju malih poremećaja kao što su promene u potrošnji ili proizvodnji na satnom i dnevnom nivou. Prednost ove vrste analize je njeg globalni karakter jer daje sve sopstvene vrednosti matrice stanja sistema, odnosno polove, u okviru jednog sistemskog proračuna. Postojanje samo jednog pola sistema sa pozitivnim realnim delom ukazuje na nestabilan sistem. Mera relativnog učešća određene promenljive stanja, vezane za određeni generator, i određenog pola sistema dobija se računanjem faktora učešća. Sortiranjem faktora učešća za sve polove sistema u opadajući redosled i uspostavljanje korelacije sa tačno određenom promenljivom stanja nekog generatora dobija se povratna sprega do generatora koji su dominantni uzročnici postojanja polova sistema sa pozitivnim realnim delom. U radu se prikazuje izračunavanje sopstvenih vrednosti sistema i uspostavljanje korisničke povratne sprege do generatora uzročnika pojave nestabilnog pola. Uspostavljanje ove povratne sprege i eliminacija nestabilnog pola sistema promenom parametara generatora je demonstrirana na primeru realnog distributivnog sistema ogranka Leskovac sa preko 2500 čvorova i priključenih više od 40 sinhronih generatora.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Stabilnost na male poremećaje, Sopstvena vrednost, Pol sistema, Faktori učešća, Povratna sprega

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Machowski, J., Lubosny Z., Bialek J.W., Bumby J.R. Power System Dynamics Stability and Control, Wiley, Hoboken – New Jersey, USA, 2020.
  • Vittal V., McCalley J.D., Anderson P.M., Fouad A.A. Power System Control and Stability, Hoboken – New Jersey, USA, 2020.
  • Sauer P.W., Pai M.A. Power System Dynamics and Stability, Wiley, Prentice Hall, Upper Saddle River – New Jersey, USA, 1998.
  • Kundur P. Power System Stability and Control, McGraw-Hill, USA, 2009.