Unapređivanje načina obračuna pristupa distributivnom sistemu električne energije / Improving the Way of Calculating Access to the Electricity Distribution System

Energija, ekonomija, ekologija, 4, XXV (2023) (стр 28-37)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Dunja Grujić, Miloš Kuzman, Željko Đurišić

Е-АДРЕСА / E-MAIL: dunja.grujic@ods.rs

DOI: 10.46793/EEE23-4.28G

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Način obračuna pristupa distributivnom sistemu električne energije je tema koja poslednjih godina privlači pažnju stručne javnosti u Republici Srbiji. Ovo pitanje se dodatno usložnjava priključenjem sve većeg broja novih korisnika na distributivni sistem električne energije kao što su na primer kupci-proizvođači odnosno punionice električnih vozila. Među brojnim izazovima sa kojima se operator distributivnog sistema električne energije suočava u svom radu su iznalaženje načina za smanjenje gubitaka električne energije u distributivnom sistemu i troškova vezanih za njih, kao i otežano upravljanje sistemom usled priključenja novih korisnika sistema. Još neke od izazova predstavljaju potreba za modernizacijom merne infrastrukture, potreba za automatizacijom elektroenergetske mreže i potreba za neophodnim investicijama u elektroenergetski sistem kako bi se omogućilo priključenje novih korisnika. U ovom radu će biti dati predlozi za unapređenje procesa očitavanja mernih uređaja i obračuna pristupa distributivnom sistemu električne energije. Biće analizirana i postojeća zakonska regulativa kako bi se omogućilo unapređenje regulatornog okvira u svrhu implementacije predloženih rešenja, uz navođenje primera iz referentne međunarodne prakse u ovoj oblasti. Dodatno će biti razmatrani podaci o potrošnji korisnika sistema na nivou jedne distributivne transformatorske stanice na satnom i mesečnom nivou za referentnu godinu. Na osnovu izvršene analize biće razvijen model za izmenu procesa očitavanja mernih uređaja električne energije i način obračuna pristupa distributivnom sistemu električne energije. U sklopu rada će biti prikazani i rezultati testiranja modela na nekoliko relevantnih primera, i uticaj modela na poslovanje operatora distributivnog sistema električne energije kao i na korisnike sistema i učesnike na tržištu električne energije.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

distributivni sistem električne energije, gubici električne energije, očitavanje mernih uređaja električne energije, pristup distributivnom sistemu

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES: