Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2024) (стр. 309-319)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ружица Кијевчанин

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/UPSSXII.309K

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Медији данас представљају главни контролор рада државних органа и носећу карику у процесу остваривања демократије у једном друштву. Њихова улога је приметна у свим сферама жиовтног функционисања, али ће аутор у раду највише пажње посветити улози медија у остваривању права на информисање, са једне стране, односно одабиру начина информисања грађана, са друге стране, и крајњем резултату који настаје. Моћ медија је толика да су у теорији чести синоними за њих четврта државна власт, седма сила, итд. Медији у основи представљају окосницу демократије, али од начина извештавања зависи да ли ће остварити своју суштину или се, пак, претворити у њену супротност. Независни медији који на истинит, потпун и благовремен начин информишу грађане, као медијски писмене рецепијенте, јесу неопходан склоп елемената који медије чине носећим стубом савременог, слободног, отвореног и уређеног друштва. Овакви медији су глас истине, глас разума, глас обичног човека који се може дићи и успротивити свакој неправди, чак и оној коју начини државни систем путем државних органа. Важно је постојање оруђа које ће, у случају потребе, појединац дићи у име народа, чак и против државе, као заједнице чији се смисао ништи уколико не функционише у интересу свог народа. Аутор ће на уопштен начин начинити осврт на значај медија генерално, али и на важност обављања медијске професије, нарочито у време дигитализације.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

медији, демократија, дезинформација, информацијски поремећај, повереник, државни органи

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

Вучковић, Ј., Медији и медијско право, Крагујевац, 2023.

Вучковић, Ј., Медијско право, Ниш, 2022.

Кастелс, М., Моћ комуникација, Београд, 2014.

Кијевчанин, Р., Meдији и њихов утицај на изборе, Зборник радова: Услуге и владавина права, Крагујевац, 2021.

Ћоровић, А., Цензура и аутоцензура као облици ограничавања слободе медија, мастер рад, Правни факултет Универзитета у Крагујевцу, 2021.

Закон о јавном информисању и медијима, Сл. гласник РС, бр. 92/2023

Закон о електронским медијима, Сл. гласник РС, бр. 92/2023

Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја, Сл. гласник РС, бр. 120/2004, 54/2007, 104/2009, 36/2010 и 105/2021

Правилник о начину извршавања обавеза пружалаца медијских услуга током изборне кампање, Сл. гласник РС, бр. 43/2024

Кодекс новинара Србије, https://www.uns.org.rs/kodeks-novinara-srbije.html

https://nuns.rs/aktuelni-projekti/