ANALIZA SPROVOĐENJA PROCESA REVITALIZACIJE VELIKOG BAČKOG KANALA

VODA (2024),  (str. 237-242)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Dragoslav Stefanović, Jasmina Bašić, Slavica Krsmanović, Gordana Milojković, Sara Lečić

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/VODA24.237S

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Problem današnjice jesu otpadne vode koje nastaju iz industrijskih postrojenja bez ugrađenih prečišćivača. Otpadne, odnosno kontaminirana voda ima veliki uticaj kako na samu okolinu tako i na zdravlje ljudi i živi svet. U samom radu stavlja se težište na samu količinu i vrstu otpada koja se nalazi u Velikom Bačkom kanalu, i način rešavanja problema uz pomoć razvrstavanja nastalog mulja po klasama i izbor tehnološkog procesa koji će na pravilan način dovesti do prevođenja opasnog mulja u bezopasni/neutralni oblik i kao takav se deponovati na mesto predviđeno za tu vrstu otpada ili se koristiti u korisne svrhe.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

zagađenje, otpadne vode, industrija, prečišćavanje

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Ministarstvo evropske integracije, Projekat remedijacije/revitalizacije Velikog Bačkog kanala sa postrojenjem za tretman opasnog otpada- Studija o proceni uticaja na životnu sredinu,(2022)

  • Dr Nebojša Veljković, dip. inž. građ. Milorad Jovičić, Agencija za zaštitu životne sredine, Stanje zagađenosti voda Srbije, (2007)

  • Dr Nebojša Veljković i dr., Kvalitet sedimenta reka i akumulacija Srbije, Beograd: Ministarstvo  zaštite životne sredine, Agencija za zaštitu životne sredine, (2019)

  • Aleksandra Dimitrov, Fakultet tehničkih nauka Čačak, Mogućnosti sanacije zagađenih vodotokova sa osvrtom na Veliki Bački kanal na potezu Vrbas-Kula, (2013)