KAKO JE LUTAO KNEZ – STILSKA ANALIZA PESME „SVETSKI PUTNIK” KNEZA MIHAILA OBRENOVIĆA

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 161-170)

AUTOR(I): Biljana S. Ristić

E-ADRESA:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.9

Predmet ovog rada je lingvostilistička analiza pesme „Svetski putnik”, za koju se smatra da ju je napisao srpski knez Mihailo Obrenović. Štampana je 7. eptembra 1844. godine u Serbskom narodnom listu bez navođenja imena autora. Pesma se sastoji iz deset katrena i u dijaloškoj je formi. Nakon prikaza relevantne literature i dosadašnjih istraživanja, pesmu smo lingvostilistički analizirali uzevši u obzir vreme i okolnosti u kojima je delo nastalo.

„Svetski putnik”, knez Mihailo, Mihailo Obrenović, pesma, analiza

• Alimpić (1892): Mileva Alimpić,Život i rad generala Ranka Alimpića (u svezi sa događajima iz najnovije srpske istorije), Beograd: Srpska kraljevska državna štamparija.
  • Kleut, Stefanović (1984): Marija Kleut, Mirjana Stefanović, Dopuna bibliografiji srpskih rukopisnih pesmarica,Zbornik Matice srpske za slavistiku, 26, Novi Sad: Matica srpska, 139‒164.
  • Kovačević (1998): Miloš Kovačević,Stilske figure i književni tekst, Beograd: Trebnik.
  • Milinčević (2013): Vaso Milinčević,Univerzitet i književnost, Beograd: Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu.
  • Perić (1992): Đorđe Perić, Zaboravljene pesme kneza Mihaila Obrenovića u našim rukopisnim štampanim izvorima,Prilozi za književnost, jezik, istoriju i folklor, LV‒LVI, Beograd: Filološki fakultet u Beogradu, 84‒99.