ULOGA I ZNAČAJ POZORIŠNE PEDAGOGIJE ZA DIDAKTIKU KNJIŽEVNOSTI NA STRANOM JEZIKU

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 115-131)

AUTOR(I): Marina M. Petrović Jilih

E-ADRESA:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.6

U ovom radu se teorijski razmatra uloga i značaj pozorišne pedagogije u okviru didaktike književnosti na stranom jeziku. Nakon objašnjenja značaja i potrebe za književno-didaktičkim obrazovanjem u visokoškolskim okvirima, predstavljen je jedan od mnogobrojnih pozorišno-pedagoških modela, tzv. SAFARI model, kao i njegova primena u konkretnoj nastavnoj situaciji. Takođe, predloženi su kriterijumi za odabir tekstova koji se adaptiraju za scensko izvođenje. Sprovedena kvalitativna empirijska istraživanja, zasnovana na analizi pojedinačnog slučaja, a služeći se postupcima problemski orijentisanog intervjua i grupne diskusije, potvrdila su uspešnost projekta u ličnom i socijalnom razvoju studenata, kao i poboljšanje, učvršćivanje i sticanje književnih kompetencija. Ovo su ujedno i ključni rezultati istraživanja. Književne kompetencije jedan su od važnih preduslova za razumevanje književnih tekstova. Studenti su sa uživanjem i velikim angažovanjem učestvovali u projektu pozorišne pedagogije, i to u četiri uloge: kao producenti, recipijenti, prerađivači i posrednici književnih tekstova. Istraživanja dokazuju da ovaj postupak pospešuje efikasnost učenja u nastavnoj praksi, te omogućava postizanje nekih od osnovnih ciljeva koje didaktika književnosti na stranom jeziku postavlja. Stoga autorka rada predlaže uvođenje predmeta Pozorišna pedagogija u univerzitetsku nastavu didaktike i književnosti na filološkim fakultetima u Srbiji.

nastava književnosti, pozorišna pedagogija, književne kompetencije, lični razvoj, socijalni razvoj

• Abraham, Kepser (2006): Ulf Abraham, Matthis Kepser,Literaturdidaktik Deutsch. Eine Einführung,Berlin: Erich Schmidt Verlag.
  • Benjamin (1974): Walter Benjamin,Eseji, Beograd: Nolit.
  • Benjamin (1980): Walter Benjamin, Gesammelte Schriften, Bd. IV/1, Tillman
    Rexroth (edc), Frankfurt am Main: Suhrkamp Verlag. Uvid preko:  www.srodstvopoizboru.wordpress.com
  • Benjamin (1989): Walter Benjamin,Gesammelte Schriften, Bd. IV/1, Rolf Tiedemann et al. (edc), Frankfurt am Main: Suhrkamp Verlag.
  • Černi (2010): Gabriele Czerny,Theater – SAFARI. Praxismodelle für die Grundschule, Braunschweig: Bildungshaus Schulbuchverlage.
  • Durbaba (2011): Olivera Durbaba,Teorija i praksa učenja i nastave stranih jezika, Beograd: Zavod za udžbenike.
  • Majer (2010): Clemens Meyer,Als wir träumten, Roman, Frankfurt am Main: Fischer Verlag.
  • Majring (2002): Philipp Mayring:Einführung in die qualitative Sozialforschung. Eine Einleitung zum qualitativen Denken, Weinheim, Basel: Beltz Verlag.
  • Petrović Jilih (2013): Marina Petrović Jilih, Didaktika književnosti kao multidisciplinarna empirijska disciplina,Nasleđe, br. 24. Kragujevac: Filološko umetnički fakultet, 187‒201.
  • Petrović Jilih (2016): Marina Petrović Jilih,Svi smo bili tekst… Sadašnje stanje u institucionalizovanoj nastavi književnosti u Srbiji: empirijsko istraživanje sprovedeno među studentima i studentkinjama germanistike, Kragujevac: FILUM.
  • Samide (2010): Irena Samide, „Dunkles zu sagen”: Ein Bericht aus der Unterrichtspraxis,Ingeborg Bachmann weiter lesen und weiter schreiben, Ljubljana: Slovenske germanistične študije, 170‒182.
  • Šedlih (2004): Birgit Schädlich „…an der Quelle Durst leiden”: Überlegungen zum Verhältnis von Literaturdidaktik und Hochschullehre am Beispiel der romanistischen Literaturwissenschaf, Lothar Bredella et al. (eds.),Literaturdidaktik im Dialog (Giessener Beiträge zur Fremdsprachendidaktik), Tübingen: Gunter Narr Verlag, 289‒312.
  • Vinterštajner (2006): Werner Wintersteiner, Die Literaturwissenschaft und ihre Didaktik, u: Susanne Hochreiter, Ursula Klingenböck (eds),Literatur‒Lehren‒LernenHochschuldidaktik und germanistische Literaturwissenschaft, Wien, Köln, Weimar: Böhlau Verlag, 19‒38.
  • Šlibar (2011): Neva Šlibar, Wie didaktisiere ich literarische Texte?: neue Maturatexte und viele andere im DaF-Unterricht, Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.