ULOGA, ZNAČAJ I MOGUĆNOSTI PRIMENE MATEMATIČKIH I DIDAKTIČKIH IGARA NA ČASOVIMA MATEMATIKE

Metodički aspekti nastave matematike IV (2021) (str. 90-100)

AUTOR(I): Suzana D. Ilić

E-ADRESA: ilic.suzana24@gmail.com

DOI: 10.46793/MANM4.090I

Sa raznim stupnjevima društvenog razvoja menjao se način života, ali je igra u svim uslovima bila i ostala sastavni deo dečje aktivnosti. Igra može biti konkretan i efikasan način da se obezbedi aktivno učešće dece u nastavi matematike. Učenje matematike kroz igru i zabavu razvija interesovanje učenika za matematiku, razvija njihovu maštu, a proces učenja čini lakšim i zabavnim. Tema ovog rada su matematičke i didaktičke igre, njihova uloga, značaj i mogućnost primene u mlađim razredima osnovne škole. Prikazaćemo primere nekih matematičkih i didaktičkih igara i ukazati na mogućnost njihove primene na časovima matematike. Takođe, daćemo prikaz nekih ranijih istraživanja koja su se bavila primenom igara na časovima matematike.

matematičke igre, didaktičke igre, početna nastava mate- matike.

Bragg, L. (2003). Children’s perspectives on mathematics and game playing, in: Mathematics education research: innovation, networking, opportunity, proceedings of the 26th annual conference of the Mathematics Education Research Group of Australasia, held at deakin University, MERGA inc., Pymble, N. S. W. 160–167.

Bragg, L. (2012). Testing the effectiveness of mathematical games as a pedagogical tool for children’s learning, International Journal of Science and Mathematics Education.

Karić, J. (2015). Matematičke igre, Beogradska defektološka škola, 21/3, 81–89.

Karić, J., Radovanović, V. (2003). Računski zadaci i njihova uloga u nastavi matematike u školama za decu oštećenog sluha, Beogradska defektološka škola, 3, 32–36.

Latković, M., Lipovac, d., Sotirović, V. (1984). Metodika razvijanja početnih matematičkih pojmova, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.

Pinter, J. (1995). Matematičko-kibernetičko modelovanje u početnoj nastavi matematike, Sombor: Učiteljski fakultet u Somboru.

Šimić, G., Pejić, R. (2007). Metodika početnog razvijanja matematičkih pojmova II, Šabac: Viša škola za obrazovanje vaspitača.

Tot, S. (2008). Motivacione igre u početnoj fazi nastave matematike,

Pedagoška stvarnost, 54/5, 488–497.

Trnavac, N., Kondžić, Lj., Mozetić, o., Jukić, R., Kragujević, G., Stojanović, (1991). Didaktičke igre, prvo izdanje, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.