ISTRAŽIVANJE O UPOTREBI MANIPULATIVA U NASTAVI MATEMATIKE U SRBIJI I PREPORUKE ZA USPOSTAVLJANJE I OSIGURANJE KVALITETA U EVROPSKOM  OBRAZOVNOM PROSTORU

Metodički aspekti nastave matematike IV (2021) (str. 77-89)

AUTOR(I): Radojko Damjanović, Branislav Popović, Dragić Banković

E-ADRESA: ratkokg@gmail.com

DOI: 10.46793/MANM4.077D

Ovaj rad ima za cilj da prikaže vezu između konkretnog realizovanog istraživanja o upotrebi manipulativa u nastavi matematike i dokumenata koje su evropske institucije i tela donosila u obliku preporuka i smernica za uspostavljanje i osiguranje kvaliteta procesa nastave i učenja i unapređivanja rada u ustanovama obrazovanja i vaspitanja. Na ovaj način predstavljaju se validnost i aktuelnost istraživanja i objašnjavaju razlozi izbora pojedinih oblasti ispitivanja. Istovremeno, rad usmerava na mogućnost prikupljanja i produkcije novih relevantnih dokaza za donošenje in- formisanih i odgovornih odluka u oblasti politika obrazovanja, korišćenjem konkretnog istraživanja kao generičke osnove.

manipulativi, okvir kvaliteta, standardi kvaliteta, obrazovne politike, nastava matematike, nastavnici matematike.

Creemers, B. P. M., Kyriakides, L. (2008). A theoretical based approach to educational improvement: Establishing links between educational effectiveness research and school improvement, Jahrbuch der Schulentwicklung, 15, 41–61.

damjanović, R., Stamenković, S., Popović, B., dimitrijević, S. (2015). Upotreba manipulativa u nastavi matematike – osnovni nalazi istraživanja (izvod iz izveštaja istraživanja), Obrazovna tehnologija, XV/4, 311–324.

Damjanović, R. (2016). Upotreba manipulativa u razvoju matematičkog mišljenja, doktorska disertacija, Jagodina: Fakultet padagoških nauka Uni- verziteta u Kragujevcu.

European Parliament and Council (2001). RECoMMENdATioN oF THE EURoPEAN PARLiAMENT ANd CoUNCiL of 12 February 2001 on European cooperation in quality in school education, Official Journal of the European Communitis, L 60, 51–53 (1.3.2001), Brussel.

oECd (1999). Measuring Student Knowledge and Skills – A New Framework for Assessment, Paris.

Pravilnik o standardima kvaliteta rada ustanove, Službeni glasnik RS, br. 7/2011 i 68/2012.

Pravilnik o vrednovanju kvaliteta rada ustanova, Službeni glasnik RS, br. 9/2012.

Pravilnik o stručno-pedagoškom nadzoru, Službeni glasnik RS, br.

34/2012.

SiCi – The Standing international Conference of inspectorates (2016). Better Inspection, Better Learning – Strategic Plan 2016–2020, SiCi Seretariat (the Strategic Group of SiCi Executive Committee), Brussel.

Sowell, E. J. (1989). Effects of Manipulative Materials in Mathematics instruction, Journal for Research in Mathematics Education, Vol. 20, No. 5, 498–505.

Wood, T., Williams, G., McNeal, B. (2006). Children’s Mathematical Thinking in different Classroom Cultures, Journal for Resaearch in Mathematics Education, Vol. 37, No. 3, 222–255.

Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Službeni glasnik RS, br. 88/2017.