ДИНАМИЧКИ КОМПАРАТИВ У СРПСКОМ И ЕНГЛЕСКОМ ЈЕЗИКУ

Узданица XVII 1 (2020), (стр. 145-159)

АУТОР(И): Јелена М. Јосијевић

Е-АДРЕСА: jelena.josijevic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.8

Динамичким компаративом изражава се промена интензитета неке особине или својства у просторној или временској димензији (Пипер 2005: 853). Другим речима, динамички компаратив означава постепено повећање или смањење степена испољености особине изражене морфолошким компаративом. У овом раду анализирају се лексичко-синтаксичка средства реализације динамичког компаратива у српском и енглеском језику. У контрастивној анализи два језика коришћен је Енглеско-српски паралелни корпус (ЕСПК) Математичког факултета Универзитета у Београду. Дати двојезични електронски корпус пружа могућност избора смера контрастивне анализе. У овом раду проверена су оба смера (С–Е и Е–С). Анализа ће показати да се наспрам једног модела динамичког компаратива у српском језику јављају четири граматикализована енглеска модела, од којих чак два нису добила заслужену пажњу у досадашњој граматичкој литератури.

динамички компаратив, континуирана прогресивност, континуирана регресивност, српски језик, енглески језик

• Азар (1999): Betty S. Azar, Understanding and Using English Grammar, USA: Pearson Education.
  • Алтенберг, Ваго (2010): Evelyn P. Altenberg, Robert M. Vago, English Grammar: Understanding the Basics, Cambridge – New York: Cambridge University Press.
  • Ашер (1994): Ron E. Asher, The Encyclopedia of Language and Linguistics, Oxford: Pergamon Press.
  • Бајбер, Јохансон, Лич, Конрад, Финеган (1999): Douglas Biber, Stig Johansson, Geoffrey Leech, Susan Conrad, Edward Finegan, Longman Student Grammar of Spoken and Written English, Harlow: Pearson Education Limited.
  • Гринбаум, Квирк (1991): Sidney Greenbaum, Randolph Quirk, A Student’s Grammar of the English Language, London: Longman.
  • Даунинг, Лок (2006): Angela Downing, Philip Locke, English Grammar: University Course, London – New York: Routledge.
  • Зендвурт, Ван Ек (1975): Reinard W. Zandvoort, Jan A. Van Ek, A Handbook of English Grammar, London: The English Book Society.
  • Иствуд (2002): John Eastwood, Oxford Guide to English Grammar, Oxford: Oxford University Press.
  • Јосијевић (2016): Јелена Јосијевић, Модели перифрастичког суперлатива са афирмативним универзалним квантификаторима у енглеском језику, Philologia Mediana, 8, 467–477.
  • Јосијевић (2019): Јелена Јосијевић, Модели афирмативне лексичко-синтаксичке суперлативности у српском и енглеском језику, у: М. Ковачевић (ур.), Вуков српски рјечник и 200 година савременог српског језика, Зборник са XIII Међународног научног скупа Српски језик, књижевност, уметност, 195–212.
  • Картер, МекКарти (2006): Ronald Carter, Michael McCarthy, Cambridge grammar of English: A comprehensive guide, Cambridge: Cambridge University Press.
  • Квирк, Гринбаум, Лич, Свартвик (1985): Randolph Quirk, Sidney Greenbaum, Geoffrey Leech, Jan Svartvik, A Comprihensive Grammar of the English Language, London/New York: Longman.
  • Ковачевић (2003): Милош Ковачевић, Перифрастичка компарација у српском књижевном језику, у: М. Ковачевић, Граматичке и стилистичке теме, Бања Лука: Књижевна задруга, 9–46.
  • Ковачевић (2009а): Милош Ковачевић, Степеновање у оквиру суперлатива, у: М. Ковачевић, Огледи из српске синтаксе, Београд: Друштво за српски језик и књижевност, 27–39.
  • Ковачевић (2009б): Милош Ковачевић, Експресивне синтагме са суперлативним значењем, у: М. Ковачевић, Огледи из српске синтаксе, Београд: Друштво за српски језик и књижевност, 11–26.
  • Лич, Свартвик (2002): Geoffrey Leech, Jan Svartvik, A Communicative Grammar of English, New York: Routledge.
  • Мразовић, Вукадиновић (1990): Павица Мразовић, З. Вукадиновић, Граматика српскохрватског језика за странце, Сремски Карловци – Нови Сад: Издавачка књижарница Зорана Стојановића.
  • Пипер (2002): Предраг Пипер, Степеновање у граматици и речнику, Зборник Матице српске за славистику, 61, 59–78.
  • Пипер (2005): Предраг Пипер, Категоријални комплекс квалификације и квантификације, у: П. Пипер, И. Антонић, В. Ружић, С. Танасић, Љ. Поповић, Б. Тошовић, Синтакса савременог српског језика. Проста реченица, Београд – Нови Сад: Институт за српски језик САНУ, Београдска књига, Матица српска.
  • Пипер, Клајн (2013): Предраг Пипер, Иван Клајн, Нормативна граматика српског језика, Нови Сад: Матица српска.
  • Ристић (2009): Стана Ристић, Модификација значења и лексички модификатори у српском језику, Београд: Институт за српски језик.
  • Свон (1980): Michael Swan, Practical English Usage, Oxford: Oxford University Press.
  • Фаулер (1996): Henry W. Fowler, A Dictionary of Modern English Usage, Oxford: Oxford University Press.
  • Хадлстон, Пулам (2007): Rodney Huddleston, Geoffrey Pullam, A Student’s Introduction to English Grammar, Cambridge: Cambridge University Press.