ГУБЉЕЊЕ ЈЕДНОГ ТАЈНОГ ЈЕЗИКА И ЊЕГОВА ИНТЕГРАЦИЈА У ЛОКАЛНИ ГОВОР

Узданица XVII 1 (2020), (стр. 133-143)

АУТОР(И): Анђела Н. Реџић

Е-АДРЕСА:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.7

У раду се разматрају неке од особина и данашње функције бошкачког језика у шарпланинској жупи Сиринић. Материјал који чини основу рада прикупљен је у разговорима са житељима ове жупе. Од њих су такође добијени и неки ванлингвистички подаци.1 Мора се истаћи да се сада само отвара питање раслојавања језика и смештања обрађеног лексичког фонда (у који улазе и лексички дијалектизми) у ужу врсту социолекта. Испитују се, затим, функције традиционално везиване за тајне језике, конспиративна и демаркациона. Као једно од најзначајнијих питања у вези са целокупним прикупљеним материјалом истиче се његов опстанак и губљење, а њему се у раду приступа са стилистичког становишта будући да се ова лексика користи за стилизацију говорног израза, најчешће као маркер емоционализације, експресивизације или фамилијарног тона.

тајни језик, бошкачки, функција, стилизација исказа, дијалектизми, губљење лексике

• Андрић (2005): Драгослав Андрић, Двосмерни речник српског жаргона и жаргона сродних речи и израза. Београд: Zepterbookworld.
  • Бован (1972): Vladimir Bovan, Tajni jezici radnika Sredske i Sirinića, Гласник музеја Косова (и Метохије), XI (1971‒1972), Приштина, 113‒131.
  • Бондалетов (1974): Вaсилий Д. Бондалетов, Условные языки русских ремесленников и торговцев. Условные языки как особый тип социальньх диалектов, Рязань.
  • Бугарски (1986): Ranko Bugarski, Jezik i društvo, Beograd: Prosveta.
  • Воденичаров (1988): Пeтр Воденичаров, Езиково взаимодействие в един таен говор (говора на слепците-просяци от село Добърско, Разложко), Съпоставително езикознание XIII/2, София, 23‒26.
  • Вучковић (2004): Марија Вучковић, Бошкачки – тајни језик зидара Средске и Сиринића, магистарски рад у рукопису одбрањен 8. 7. 2004. године, Филолошки факултет Универзитета у Београду (ментор: др Биљана Сикимић, чланови комисије: проф. др Радојица Јовићевић, проф. др Драгана Мршевић-Радовић, проф. др Првослав Радић).
  • Вучковић (2015): Марија Вучковић, Нове улоге бошкачког аргоа, у: М. Ковачевић, В. Поломац (ред.), Путевима српских идиома: зборник у част проф. Радивоју Младеновићу поводом 65. рођендана, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 181‒205.
  • Драгићевић (2010): Рајна Драгићевић, Лексикологија српског језика, Београд: Завод за уџбенике.
  • Ђорђевић (1900): Тихомир Ђорђевић, Белешке о тајним језицима (у Алексинцу), Караџић, II/8‒9, Алексинац, 156‒164.
  • Имер (2013): Ramiz Šaipi Imer, Boškački ‒ tajni govor majstora sa Kosova, преузето 13. 10. 2019. са сајта https://www.dw.com/sr/bo%C5%A1ka%C4%8Dki-tajnigovor -majstora-sa-kosova/a-17089433.
  • Имер (2016): Ramiz Šaipi Imer, Boškački govor (argo) ‒ tajni govor majstora, преузето 13. 10. 2019. са сајта https://www.balkanplus.net/prof-amiz-saipi-imer boskacki -govor-argo-tajni-govor-majstora/.
  • Јанковић (1994): Слободан Јанковић Сречанин, Бошкачки језик са речником, Срецка: Основна школа „Срецка” у Срецкој.
  • Керемидчиева (1995): Славка Керемидчиева, Говорът на павелските майстори зидари, Проглас 3, Велико Трново.
  • Младеновић (2006): Радивоје Младеновић, Романски трагови у ономастици северношарпланинских говора, Проблеми словенске филологије, ХIV, Timişoara: Universitatea de Vest, 99‒116.
  • Никшић, Ђорђевић (1974): Александар Никшић, Богољуб Ђорђевић, Бошкачки речник средачких зидара Апсика је скопаче (Лепо је девојче), Стремљења, 8/10, Приштина.
  • Поленаковиќ (1951): Харалампије Поленаковиќ, Прилози кон македонските тајни јазици, Македонски јазик, II/3−4, 49−57.
  • Радовановић (2003): Милан Радовановић, Социолонгвистика, Нови Сад: Издавачка књижарница Зорана Стојановића.
  • РСАНУ (1973): Речник српскохрватског књижевног и народног језика, књига VIII, Београд: Институт за српскохрватски језик
  • Сикимић (2010): Биљана Сикимић, Лингвистичка реалност Косова: диглосија и лингвистички империјализам, Српски језик, књижевност, уместност II, Империјални оквири књижевности и културе (ур. Драган Бошковић), Крагујевац: ФИЛУМ, 143−152.
  • Симић (2001): Радоје Симић, Општа стилистика, Београд: Јасен.
  • Симић, Јовановић (2002): Радоје Симић, Јелена Јовановић, Основи теорије функционалних стилова, Београд: Јасен.
  • Стојков (2008): Славко Стойков, Българските социални говори, Избрани езиковедски трудове, София: Университетско изделателство „Св. Климент Охридски”, 155‒169.
  • Тошовић (2002): Бранко Тошовић, Функционални стилови, Београд: Београдска књига.
  • Ћирић (2018): Љубомир Ћирић, Речник говора Лужнице, Београд: Српска академија наука и уметности и Институт за српски језик САНУ.
  • Ховенберг, Марков (1955): Х. Ховенберг, Б. Марков, Прилог кон тајните јазици, Македонски јазик, VI/1, 4−21.
  • Шћепановић, Ђукановић (1997): Михаило Шћепановић, Петар Ђукановић, Бањачки (тајни језик осаћких мајстора), Српски језик, II/1, 131‒151.