UTICAJ INDIVIDUALNIH KARAKTERISTIKA UČENIKA NA POSTIGNUĆE I INTERESOVANJE ZA MATEMATIKU I BIOLOGIJU

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 213-236)

AUTOR(I): Jelena D. Teodorović, Milja B. Vujačić, Ivana D. Đerić

E-ADRESA: jelenat@gwu.edu

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.13

Imajući u vidu da je akademski napredak učenika jedan od važnih ciljeva obrazovanja, školsko postignuće učenika je u fokusu mnogih istraživanja. Pored ispitivanja doprinosa nastavničkih i školskih varijabli školskom postignuću učenika, istraživanja u ovoj oblasti usmerena su i na ispitivanje individualnih učeničkih varijabli, jer one u velikoj meri objašnjavaju razlike u postignuću učenika i predstavljaju važne kriterijume za procenu jednakosti i pravednosti obrazovnog sistema. Cilj našeg istraživanja je da utvrdimo koje individualne karakteristike učenika najviše doprinose njihovom postignuću iz matematike i biologije, kao i interesovanjima za ova dva nastavna predmeta. Reprezentativnim uzorkom obuhvaćeno je 5476 učenika iz 125 osnovnih škola u Srbiji (240 odeljenja osmog razreda) i 5021 roditelj. Podaci o učeničkim varijablama za koje je u ranijim istraživanja potvrđeno da su snažni prediktori školskog postignuća prikupljeni su upitnicima za učenike i roditelje. U analizi podataka korišćeno je hijerarhijsko linearno modelovanje. Rezultati ukazuju na to da navika čitanja, savesnost i prethodno postignuće učenika predviđaju sve četiri zavisne varijable. Impulsivnost utiče na sve ishode izuzev na postignuće iz biologije, dok pol i socioekonomski status porodice predviđaju postignuće učenika iz matematike i biologije, ali ne i interesovanje učenika za ove predmete. Uključenost roditelja u školske aktivnosti odražava se na interesovanje učenika za biologiju. Promenljive na nivou učenika objašnjavaju značajan deo ukupne varijanse u postignuću iz matematike (45,79%), dok to nije slučaj sa postignućem iz biologije (10,48%) i interesovanjima za matematiku (11,60%) i biologiju (14,20%). Date su preporuke za obrazovnu politiku i praksu, kao i predlozi za dalja istraživanja.

učenički faktori, postignuće, interesovanje, matematika, biologija, osmi razred, obrazovne politike, Srbija

• Andersen, Gensovski, Ludeke, Džon (2020): Simon Calmar Andersen, Miriam Gensowski, Steven G. Ludeke, Oliver P. John, Stable relationship between personality and academic performance from childhood through adolescence, An original study and replication in hundred-thousand-person samples,Journal of Personality, Version of Record online:17 January 2020.
  • Aleksander, Entvisle, Olson (2007): Karl Alexander, Doris Entwisle, Linda Steffel Olson, Lasting consequences of the summer learning gap,American Sociological Review, 72(2), 167–180.
  • Baucal (2012): Aleksandar Baucal, Uticaj socio-ekonomskog statusa učenika na obrazovno postignuće: direktni i indirektni uticaji,Primenjena psihologija, 5(1), 5−24.
  • Bejker, Gozling, Letendr (2002): David P. Baker, Brian Goesling, Gerald K. Letendre, Socioeconomic status, school quality, and national economic development: A cross-national analysis of the “Heyneman-Loxley effect” on mathematics and science achievement,Comparative Education Review, 46(3), 291–312.
  • Vagerman, Funder (2007): Seth A. Wagerman, David C. Funder, Acquaintance reports of personality and academic achievement: A case for conscientiousness,Journal of Research in Personality, 41(1), 221−229.
  • Valiente, Ajzenberg, Spinrad, Haugen, Tompson, Kufer (2013): Carlos Valiente, Nancy Eisenberg, Tracy Spinrad, Rg Haugen, Marilyn Thompson, Anne Kupfer, Effortful Control and Impulsivity as Concurrent and Longitudinal Predictors of Academic Achievement,Journal of Early Adolescence, 33(7), 946–972.
  • Vat (2006): Hellen M. G. Watt, The role of motivation in gendered educational and occupational trajectories related to maths,Educational Research and Evaluation, 12, 305–322. doi: 10.1080/13803610600765562
  • Velez, Šifelbein, Valencuela (1993): Eduardo Valez, Ernesto Schiefelbein, Jorge Valenzuela,Factors affecting achievement in primary education(Human Capital Working Paper No. 12186), Washington, DC: The World Bank.
  • Vigil-Kolet, Morales-Vives (2005): Andreu Vigil-Coleṭ, Fabia Morales-Vives, How Impulsivity is Related to Intelligence and Academic Achievement,The Spanish Journal of Psychology, 8(2), 199−204.
  • Vajlder (2014): Sandra Wilder, Effects of parental involvement on academic
    achievement: a meta-synthesis,Educational Review, 66(3), 377−397.
  • Vujić, Baronijan (2013): Sunčica Vujić, Hana Baronijan, Odnosi između pohađanja predškolskog obrazovanja i školskog uspeha učenika i učenica i mogućnosti unapređenja predškolskog obrazovanja u Srbiji,Psihološka istraživanja, 16 (2), 105−140.