Zaštita tronamotajnog energetskog transformatora zasnovana na faznoj komparaciji struja

Energija, ekonomija, ekologija, 1-2 (2020), (str. 36-43)

АУТОР(И): Jelisaveta Krstivojević, Zoran Stojanović, Milenko Đurić

Е-АДРЕСА: j.krstivojevic@etf.rs, stojanovic@etf.rs, mdjuric@etf.rs

DOI: 10.46793/EEE20-1-2.036K

U radu je predstavljen novi algoritam za zaštitu tronamotajnog energetskog transformatora od unutrašnjih kratkih spojeva. Algoritam je zasnovan na primeni digitalne fazne komparacije struja izmerenih na primarnim, sekundarnim i tercijernim priključcima energetskog transformatora. Primenjena digitalna fazna komparacija ne računa ugao između dve struje koje se fazno porede, već koristi metod integracije proizvoda te dve struje na polovini osnovne periode signala. Da bi se realizovala selektivna zaštita u slučaju kada energetski transformator ima samo jedan od svoja tri namotaja povezan na aktivnu mrežu, a druga dva namotaja napajaju pasivne mreže, digitalnom faznom komparatoru je dodata i prekostrujna funkcija. U radu je pokazano da se primenom novog algoritma uspešno mogu detektovati unutrašnji kvarovi tronamotajnog energetskog transformatora i obezbediti pravovremeno reagovanje zaštite. Za verifikaciju rada predloženog algoritma korišćeni su signali dobijeni računarskim simulacijama. Razvoj algoritma i rezultati testova su dati u radu.

relejna zaštita, energetski transformator, digitalna fazna komparacija, detektovanje kvarova.

• Đurić, Z. Stojanović „Relejna zaštita“, Beopres, Beograd 2014.
  • IEEE Standard C37.91, „IEEE Guide for Protective Relay Applications to Power Transformers“
  • Guzmán, A., Zocholl, S., Benmouyal, G., Altuve, H.: „A Current-Based Solution for Transformer Differential Protection—Part I: Problem Statement“, IEEE Transactions On Power Delivery, 2001, 16, (4), pp 485-491.
  • Stanbury, M., Djekic, Z.: ‘The Impact of Current-Transformer Saturation on Transformer Differential Protection’, IEEE Transactions on Power Delivery, June 2015, 30, (3), pp.1278 – 1287.
  • Stojanović, Z., Djurić, M.: ‘The algorithm for directional element without dead tripping zone based on digital phase comparator’, Electric Power Systems Research, 2011, 81, pp. 377–383.
  • Krstivojevic, M. Djurić: ‘A New Method of Improving Transformer Restricted Earth Fault Protection’, Advances in Electrical and Computer Engineering, 2014, 14; (3), pp. 41-48.
  • Krstivojevic, M. Djuric, “A New Algorithm for Avoiding Maloperation of Transformer Differential Protection“, The 10th Mediterranean Conference on Power Generation, Transmission Distribution and Energy Conversion, MEDPOWER 2016, Belgrade, Serbia, November 6-9, 2016, pp. 1-6.
  • Krstivojević, M. Đurić, “Primena digitalne fazne komparacije u diferencijalnoj zaštiti energetskog transformatora“, Energija, Ekonomija, Ekologija, br 3-4, mart 2015. ISSN: 0354-8651, str 129 – 135.
  • Krstivojević: “Digitalna zaštita energetskih transformatora od unutrašnjih kvarova“, Doktorska disertacija, Univerzitet u Beogradu – Elektrotehnički fakultet, 2015.
  • Tziouvaras, D.A., McLaren, P., Alexander, G., Dawson, D., Esztergalyos, J., Fromen, C., Glinkowski, M., et al., ‘Mathematical Models for Current, Voltage, and Coupling Capacitor Voltage Transformers’, IEEE Transactions on Power Delivery, 2000, 15, (1), pp. 62 – 72.