USLUGE AGENCIJA ZA PRIVREMENO ZAPOŠLJAVANJE

AUTOR(I): Jovana Petrović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVMajsko.527P

Rad preko agencija za privremeno zapošljavanje je jedna od fleksibilnih oblika rad i sve češća alternativa standardnom zapošljavanju. Privremeno zapošljavanje ili kolokvijalno „iznajmljivanje radne snage“ izraz je koji označava ustupanje zaposlenog poslodavcu od strane agencije koja je specijalizovana i registrovana za takvu delatnost. Dakle, ovo je kompleksno, trostrani pravni odnos u kojem učestvuje agencija, zaposleni u agenciji i poslodavac. Ovo nije novi pravni institut, ali je na prostorima bivše SFRJ postao popularan i donekle pravno regulisan tek u poslednjih desetak godina. Republika Srbija nema regulativu koja bi uredila ovo specifično pitanje iako ove agencije postoje u praksi i u velikom broju posluju na tržištu rada Srbije. Međutim, Srbija je načinila korak na putu ka tome. Naime, Ministarstvo za rad objavilo je Nacrt zakona o agencijskom zapošljavanju s ciljem da se obezbedi legitimno zapošljavanje i da se garantuje jednak radnopravni položaj ustupljenih radnika koji se garantuje radnicima kod poslodavca. Uvođenjem zakonskog okvira za rad preko agencije  za privremeno zapošljavanje vrši se usaglašavanje radnog zakonodavstva Republike Srbije sa međunarodnim standardima MOR i EU. Jasnim definisanjem agencija za privremeno zapošljavanje i preciziranjem uslova za njihov rad, pravima i obavezama lica koji sa agencijom za privremeno zapošljavanje zaključuju ugovor o radu radi ustupanja na privremeni rad poslodavcu korisniku, i druga međusobna prava i obaveze zaposlenih, agencije i poslodavca korisnika, urediće se ova oblast i maksimalno zaštititi tzv. agencijski zaposlena lica.

rad van radnog odnosa, agencije za privremeno zapošljavanje, ustupanje zaposlenih, privremeni rad, međunarodni radni standardi.

• Arrowsmith, J., Temporary agency work in an enlarged European Union, European Foundation for the Improvement of Liwing and Working Conditions, 2006.
  • Brković, R., Fleksibilnotržišterada u uslovimaglobalizacije, Pravniživot, br. 1/2010.
  • Božičić, D., Ustupanjezaposlenihprekoagencijazaprivremenozapošljavanje– (ne)postojeći pravni okvir u Republici Srbiji i pravna rešenja u međunarodnom i komunitarnom radnom pravu, Časopiszateoriju i praksuradnog i socijalnogprava, br. 1/2016.
  • Brković, R. Atipični rad i privatne agencije za zapošljavanje u međunarodnom radnom pravu, Zbornik radova „XXI vek – vekusluga i Uslužnogprava, Kragujevac, 2011.
  • Gotovac, V., Radno pravo za 21. stoljeće: mitovi o fleksibilizaciji, Finansijska teorija i praksa, br. 27/2002.
  • ILO + “Private Employment Agencies, temporary agency workers and their contribution to the labour market”, Issues paper  for discussion at the Workshop to promote ratification of the Private Employment Agencies Convention, 1997, No. 181/2009.
  • Jašarević, S., Uređenje radnog odnosa u kontekstu novih okolnosti u svetu rada, Zbornik radova Pravnogfakulteta u Novom Sadu, br. 3/2015.
  • Jašarević, S., Fleksibilizacijarada– rešenje ili zabluda, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 4/2012.
  • Laleta, S., Križanović, A., Rad putem agencija za privremeno zapošljavanje u hrvatskom, europskom i usporednom pravu, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, v. 36, br. 1/2005.
  • Lubarda, B. Ugovor o privremenomradu, Radno i socijalnopravo, br. 1−3/2000.
  • Ronmar, M., TheRegulationofTemporaryAgencyWorkinSwedenandtheImpactofthe(2008/104/EC) Directive, ELLJ, vol. 1, no. 3/2010.
  • Radulović, Z., Privremeni i povremeni poslovi sa osvrtom na izmene u zakonodavstvu Republike Srbije, Radno i socijalnopravo, br. 1/2014.
  • Supiot, A., Casas, M-E., Hanau, P., Johansson, A., Meadows, P., Mingione, E., Salais, R., P. van der Heijden, A European Perspective on the Transformation of Work and the Future of Labour Law, Comparative Labour law & Policy Journal, 1998-1999, Vol. 20.
  • Urdarević, B., Fleksibilnosttržištaradai zapošljavanjeprekoagencija u Evropskojuniji, Zbornikradova: XXI vek – vekusluga i Uslužnog, Kragujevac, 2001.
  • Frenzel, H., The temporary Agency Directive. European Labor Law Journal, Vol. 1. No. 1/2010.
  • Šunderić, B., Pravo MOR-a, Beograd, 2001.
Zakonska i drugadokumenta
  • Ustav Republike Srbije, „Sl. glasnik RS“, br. 98/2006.
  • Konvencija br. 181 o privatnim agencijama za zapošljavanje, „Službeni glasnik RS – Međunarodniugovori“, br. 2/2013.
  • Direktiva 2008/104/EZ Evropskog parlamenta i Veća od 19. novembra 2008. godine o radu putem agencijazaprivremenozapošljavanje, „Službenilist Evropskeunije“ L327/9.
  • Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, „Sl. glasnik RS“, br. 36/2009 i 88/2010.
  • Nacrt Zakona o agencijskom zapošljavanju dostupan na sajtu: https://aktivasistem.com/ostalo/ Nacrt-Zakona-O-Agencijskom Zaposljavanju.pdf