FIZIOLOŠKE KARAKTERISTIKE RASTENJA PŠENICE  (Triticum aestivum L.) U USLOVIMA IN VITRO

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 27; 2022) (str. 503-508)

АУТОР(И): Jovana Momčilović, Dragana Jakovljević, Milica Kanjevac, Biljana Bojović

Е-АДРЕСА: biljana.bojovic@pmf.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/SBT27.503M

Cilj ovog istraživanja bio je da se ispita efekat različitih medijuma na razviće in vitro kulture klijanaca pšenice (Triticum aestivum L.). Efekat koji tip medijuma (Murashige i Skoog – MS, i Gamborg – B5) ostvaruje na in vitro kulturu pšenice evaluiran je kroz merenje dužine korena i izdanaka, sveže i suve mase, kao i određivanje koncentracije fotosintetičkih pigmenata (hlorofila a, hlorofila b i karotenoida). Dobijeni podaci ukazuju da MS podloga ostvaruje bolje efekte na rastenje i razviće klijanaca pšenice, obzirom da je veća dužina izdanaka, uz istovremeno veće vrednosti sveže mase i niže vrednosti dužine korena, zabeležena na klijancima sa ovog tipa podloge. Dodatno, veća koncentracija hlorofila b i niža koncentracija karotenoida izmerena je u listovima pšenice uzgajane na MS podlozi. Može se zaključiti da je za uspostavljanje početne in vitro kulture pšenice pogodnija MS u poredjenju sa B5 podlogom.

rastenje, in vitro, Triticum aestivum, hlorofil

• Aćin, V. (2016). Rokovi i gustine setve u funkciji prinosa ozime pšenice u dugotrajnom poljskom ogledu. Doktorska disertacija. Univezitet u Novom  Sadu, Poljoprivredni fakultet.
  • Anas, M., Liao, F., Verma, K.K., Sarwar, A.M., Mahmood, A., Chen, L.N., Li, Q., Zeng, X., Liu, Y., Li, Y. (2020). Fate of nitrogen in agriculture and environment: agronomic, eco-physiological and molecular approaches to improve nitrogen use efcienc. Biological Research, 5-20.
  • Biesiada A., Kus A. (2010). The effect of nitrogen fertilization and irrigation on yielding and nutritional status of sweet basil (Ocimum basilicum L.). Acta Scientiarum Polonorum, 9, 312.
  • Bojović, B. M., Stojanović, J. (2005). Chlorophyll and carotenoid content in wheat cultivars  as  a  function  of  mineral  nutrition. Archives  of  Biological   Sciences, 57(4), 283-290.
  • Curran P.J., Dungan J.L., Gholz H.L. (1990). Exploring the relationship between reflectance red edge and chlorophyll content in slash pine. Tree Physiology, 7, 33-48.
  • Đurić, N., Cvijanović, G., Dozet, G., Rajičić, V., Branković, G., Poštić, D.(2020). Uticaj godine i lokaliteta na prinos zrna i komponente prinosa kod ozime pšenice. Selekcija i semenarstvo, XXVI. doi: 10.5937/SelSem2001009D.
  • Filella, I., Serrano, I., Serra, J., Peuelas, J. (1995). Evaluating wheat nitrogen status with canopyreflectance indices and discriminant analysis. Crop Science, 35, 1400-1405.
  • Gamborg, O. L., Miller, R., Ojima, K. (1968). Nutrient requirements of suspension cultures of soybean root cells. Experimental Cell Research, 50(1), 151-158.
  • Golcz A., Polytycka B., Seidler Lozykowska K. (2006). The effect of nitrogen fertilization and stage of plant development on the mass and quality of sweet basil leaves (Ocimum basilicum L.). Herba Polonica, 52: 2230.
  • Jaćimović, G., Malešević, M., Aćin, V., Hristov, N., Marinković, B., Crnobarac, J., Latković, D. (2012). Komponente prinosa i prinos ozime pšenice u zavisnosti od nivoa djubrenja azotom, fosforom i kalijumom. Letopis naučnih radova, 72- 80.
  • Jakovljević, D., Stanković, M., Bojović, B., Topuzović, M. (2017). Regulation of early growth and antioxidant defense mechanism of sweet basil seedlings in response to nutrition. Acta Physiologiae Plantarum, 39(11), 243.
  • Јakovljević, D. (2020). Bosiljak (Ocimum basilicum L.) u kulturi in vitro. Zadužbina Andrejević, Beograd.
  • Jovović, Z., Mandić, D., Pržulj, N., Velimirović, A., Dolijanović, Ž. (2017). Genetički resursi pšenice (Triticum sp.) u Crnoj Gori. XX Savetovanje o biotehnologiji. Zbornik radova.
  • Liu, B., Wu, J., Yang, S., Schiefelbein, J., Gan, Y. (2020). Nitrate regulation of lateral root and root hair development in plants. Journal of Experimental Botany, 15- 71 pp. 4405–4414. doi:10.1093/jxb/erz536.
  • Mirosavljević, M., Denčić, S., Momčilović, V., Mikić, S., Trkulja, D., Vučković, M.(2019). Ns igra –nova sorta ozime pšenice. Selekcija i semenarstvo, XXV.
  • Murashige, T., Skoog, F. (1962). A revised medium for rapid growth and bio assays with tobacco tissue cultures. Physiologia Plantarum, 15(3), 473-497.
  • Vuksanović, V. (2019). Tolerantnost selekcija bele topole prema abiotičkim činiocima u uslovima in vitro. Doktorseka disertacija. Univerzitet u Novom Sadu Poljopreivredni fakultet.
  • Wellburn, A.R. (1994). The spectral determination oh chlorophylla a and b, as well as total carotenoids, using various solvents with spectrophotometers of different resolution. Journal of Plant Physiology, 144, 307-313.