ZDRAVSTVENI ASPEKTI ZNAČAJA HRANE

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 27; 2022) (str. 437-442)

АУТОР(И): Ljubica Šarčević-Todosijević, Snežana Đorđević, Vera Popović, Ljubiša Živanović, Bojana Petrović, Nikola Đorđević, Jelena Golijan

Е-АДРЕСА: ljsarcevic@gmail.com

DOI: 10.46793/SBT27.437ST

Hrana obuhvata neorganska i organska jedinjenja, koja grade organizam čoveka i obezbeđuju energiju. Da bi se obezbedilo pravilno funkcionisanje organizma, potrebno je unositi sve hranljive sastojke u optimalnim količinama. Naročito je značajno koristiti voće, povrće i žitarice u ishrani, a njihov redovan unos pomaže u prevenciji bolesti digestivnog trakta, hipertenzije, kardiovaskularnih, neurodegenerativnih i infektivnih oboljenja, osteoporoze i karcinoma.

hrana, biološki aktivne materije, lekovite biljne vrste, zaštita zdravlja.

• Bnouham, М., Merhfour, F., Ziyyat, A., Mekhfi, H., Aziz, M., Legssyer, A. (2003). Antihyperglycemic activity of the aqueous extract of Urtica dioica. Fitoterapia. Volume 74, Issues 7–8, Pages 677-681.
  • Dročić, M., Šarčević-Todosijević, Lj., Petrović, B., Vukomanović, P., Đorđević, S., Đorđević, N., Popović, V., Živanović, Lj. (2020). Mogućnost primene biljaka u prevenciji i lečenju dijabetesa. XXV Savetovanje o biotehnologiji. Zbornik radova, 1, 105-110.
  • Đorđević, S., Šarčević-Todosijević, Lj., Popović, V., Perić, M., Živanović, Lj., Đorđević, N., Stevanović, A. (2020). Healty safe food – Risk of carcinogenic substances. XXIV International Eco-Conference@ 2020, XI Safe Food, 315-322.
  • Đukić, D., Đorđević, S. (2004). Prirodoslovna mikrobiologija. Stylos. Novi Sad. Đukić, D., Jemcev, V., Mandić, L. (2011). Sanitarna mikrobiologija zemljišta.
  • Univerzitet u Kragujevcu. Agronomski fakultet u Čačku.
  • Grace, М., Ribnicky, D., Kuhn, P., Poulev, A., Logendra, S., Yousef, G., Raskin, I., Lila, M. A. (2009). Hypoglycemic activity of a novel anthocyanin-rich formulation from lowbush blueberry, Vaccinium angustifolium Aiton. Phytomedicine. Volume 16, Issue 5, Pages 406-415.
  • Jovanović, N. (2015). Antimikrobna i antioksidativna aktivnost različitih uzoraka meda iz okoline Niša. Master rad. Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Nišu.
  • Kovačević, N. (2004). Osnovi farmakognozije. Srpska školska knjiga. Beograd. Miljković, S. (2019). Hrana i ishrana. Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu, Farmaceutski fakultet. Novi Sad.
  • Mrkonjić, Z., Nađpal, J., Beara, I., Aleksić Sabo, V., Četojević –Simin, N., Mimica- Dukić, N., Lesjak, M. (2017). Phenolic profiling and bioactivities of fresh fruits and jam of Sorbus species. J. Serb. Chem. Soc. 82 (6) 651–664.
  • Nowogorska, A., Skwarek, M., Witczak, A., Patykowski, J. (2014). Phenolic Compounds in Selected Edible Forest Fruits and Their Health – Promoting Properties. Biotechnology Progress – The Polish students’ scientific interests. Academic Society of Biotechnology Students. Cracow, 147 – 155.
  • Popoff, MY. and Le Minor, LE. (2005). Genus Salmonella. In: Brenner DJ, Krieg NR, Staley JT, editors. Bergey’s Manual of Systematic Bacteriology. 2nd ed. Part B. Vol. 2. Springer; New York, NY, USA: 2005. pp. 764–799.
  • Popović, V., Ikanović, J., Rajičić, V., Mačkić, K., Ljubičić, N., Kostić, M., Radović, M., Šarčević-Todosijević, Lj. (2020). Millet – Panicum miliaceum L. Production trend in the world. Importance of millet in nutrition and for bioenergy. XXIV International Eco-Conference@ 2020, XI Safe Food, 297-306.
  • Rajić, J. (2018). Antioksidativnost bezalkoholnih pića na bazi voćnih sokova i ekstrakata lekovitog i aromatičnog bilja. Doktorska disertacija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet. Beograd.
  • Šarčević-Todosijević, Lj., Petrović, B., Marinković, T., Živanović, Lj., Popović, V. (2018). Pregled lekovitih biljnih taksona razdela Magnoliophyta na lokalitetu Košutnjak. XXIII Savetovanje o biotehnologiji. Zbornik radova, p. 339-345.
  • Šarčević-Todosijević Lj., Popović V., Živanović, Lj, Popović, S. (2019a). The Possible Use of Allelopathic Relationships in Plant Growing, Ed. Janev. I. Chapter 4. Book Title: Serbia: Current Issues and Challenges in the Areas of Natural Resources, Agriculture and Environment, NOVA Science publishers, USA.
  • Šarčević-Todosijević, Lj., Popović, V., Has, S., Živanović, Lj. (2019b). Medicinal properties and health safe application of bee products. 9th SYMPOSIUM with international participation Innovations in Crop and Vegetable Production, Book of abstracts, p. 68-69.
  • Šarčević-Todosijević, Lj., Đorđević, S., Popović, V., Živanović, Lj., Petrović, B., Đorđević, N., Stevanović, A. (2021). Značaj mikrobiološke ispravnosti vode u zaštiti zdravlja stanovništva, XXVI Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem, Zbornik radova, 331-338.