UTICAJ NEGENETSKIH FAKTORA NA MASU JAGNJADI PRI ROĐENJU, SA 30 I 90 DANA STAROSTI KOD SJENIČKE PRAMENKE

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 27; 2022) (str. 277-284)

АУТОР(И): Milun Petrović,  Snežana  Bogosavljević-Bošković, Radojica  Đoković, Simeon Rakonjac, Miloš Petrović, Halid Žigić

Е-АДРЕСА: milunp@kg.ac.rs

DOI: 10.46793/SBT27.277P

Sveukupna ovčarska proizvodnja je pod uticajem određenih faktora, genetskih i paragenetskih. Osobine plodnosti ovaca pod većim su uticajem negenetskih sistematskih faktora bilo da su po prirodi diskontinuelni (godina rođenja, sezona rođenja i jagnjenja, partus po redu, tip rođenja, pol jagnjadi) ili kontinuelni (uzrast pri prvoj oplodnji itd.).

Istraživanje je obuhvatilo 180 ovaca rase Sjenička pramenka na odgajivačkim područijima tri opštine: Priboj, Prijepolje i Nova Varoš. Analizirani su podaci o prirastu jagnjadi u dojnom periodu, i to: masa pri rođenju i masa pri uzrastu od 30 i 90 dana starosti. Posmatran je uticaj fiksnih paragenetskih faktora kao što su: odgajivačko područje, godina rođenja ovaca-majki, jagnjenje po redu, tip jagnjenja i pol na ispoljenost i varijabilnost posmatranih osobina prirasta jagnjadi u dojnom periodu.

Odgajivačko područje i tip rođenja visoko signifikantno je uticalo (P<0,01) na masu jagnjadi iz sve tri starosne kategorije. Godina rođenja jagnjadi i interakcija odgajivačkog područja i tipa rođenja visoko signifikanto je uticala (P<0,01) na masu jagnjadi pri rođenju i pri uzrastu od 90 dana, a značajno (P<0,05) na masu jagnjadi sa 30 dana starosti. Jagnjenje po redu i pol jagnjadi nije uticao značajno ni na jednu osobinu prirasta jagnjadi u dojnom periodu.

Koeficijenti determinacije za posmatrane osobine bili su visoki i vrlo značajni i kretali su se od 0,775 (77,5%) kod mase jagnjadi pri rođenju do 0,397 (39,7%) kod mase sa 30 dana.

Sjenička pramenka, jagnjad, prirast, telesna masa, dojni period

• Baneh H., Hafezian S.H. (2009). Effects of environmental factors on growth traits in Ghezel sheep. African Journal of Biotechnology, 12, 2903-2907.
  • Babar M.E., Ahmad Z., Nadeema A., Yaoob M. (2004). Environmental factors affecting birth weight in Lohi sheep. PakistanVeterinary Journal, 24, 5-9.
  • Bogdanović V. (2016). Biološke osnove stočarstva. Univerzitet u Beogradu. Poljoprivredni fakultet u Zemunu.
  • Boujenane I., Diallo I.T. (2016). Estimates of genetic parameters and genetic trends for pre-weaning growth traits inSardi sheep. Small Ruminant Research, 146, 61-68.
  • Gardner D.S., Buttery P.J., Daniel Z., Symonds M.E. (2007). Factors affecting birth weight in sheep: maternal environment. Reproduction, 133, 297-307.
  • Dawson L.E.R., Carson A.F., Mc Clinton L.O.W. (2002). Comparison of productivity of Texel and Rouge de í Ouest ewes and their crosses. Animal Science, 75, 459-468.
  • Dixit S.P., Dhilon J.S., Sing G. (2001). Genetic and non-genetic parameter estimates for growth traits of Bharat Merino lambs. Small Ruminants Research, 42, 101-104.
  • Kalantar M. (2003). Evaluation of some environmental effect on Growth traits in Zandi sheep. Agriculture Research, 4, 49-58.
  • Zeljić Krstina, Stanojević D., Bogdanović V., Gligović Nikolija, Stepić S. (2021). Uticaj godine, pola i tipa rođenja na telesnu masu i porast jagnjadi bergamo rase ovaca. XXVI Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem, Agronomski fakultet u Čačku, Zbornik radova, 26, 199-204.
  • Matika O., Van Wyk J.B, Erasmus G.J., Baker R.L. (2003). Genetic parameter estimates in Sabi sheep. Livestock Production Science, 79, 17-28.
  • Mekić C., Trifunović G., Perišić P., Vujić R., Petrović P.M. (2008). Uticaj farme, pola i tipa rođenja na telesnu masu jagnjadi za vreme dojnog perioda kod sjeničke oplemenjene pramenke. Biotechnology of Animal Husbandry, 24 (spec issue), 137-142.
  • Notter D.R., Borg R.C, Kuehn L.A. (2005). Adjustment of lamb birth and weaning weights for continuous effects of ewe age. Animal Science, 80, 241-248.
  • Nourian E. (2000). Estimation genetic parameters for pre-weaning in Ghezel sheep.
  • M.Sc.Thesis, University of Tarbyat Modares, Iran, 96 p.
  • Petrovic P.M., Ruzic Muslic D., Caro Petrovic V., Maksimovic N. (2011). Influence of environmental factors on birth weight variability of indigenous Serbian breeds of sheep. African Journal of Biotechnology, 10, 4673-4676.
  • Rashidi A., Mokhtari M.S., Safi Jahanshahi A., Mohammad Abadi M.R. (2008). Genetic parameter estimates of pre-weaning growth traits in Kermani sheep. Small Ruminants Research, 74, 165-171.
  • Republički zavod za statistiku (www.stat.gov.rs)
  • Bathaei S.S., Leroy P.L. (1994). Lamb growth performance and factors affecting body weight of Iranian fattailed Mehraban breed of sheep.
  • Said S.I., Muwalla M.M., Hanrahan J.P., Orhan A. (2000). Environmental aspects of early growth traits in Awassi sheep breed. Czech Journal of Animal Science Production, 45, 1-5.
  • SAS (2005). User’s Guide. Statistical Analysis System Institute, Inc.,Cary, NC, USA. Cary, NC, USA.
  • Shahroudi Eftekhar F., Bahrini M.M., Ven Doulk D., Danesh Mesgaran M. (2002). The factor affecting some economical traits in Kermani sheep. Iran Journal of Agricultural Science, 33, 395-402.
  • Shahroudi Eftekhar F., Shiri A., Twakolyan J., Danesh Mesgaran M. (2003). Estimation of maternal effects on growth traits of Kurdish lamb in north of Khorasan. Pjoohesh Sazandegi, 50, 62-66.
  • Staikova G., Stancheva N. (2009). Effect of Some Factors on The LiveWeight in Sheep At Different Ages From The Northeast Bulgarian Fine Fleece Breed – Shumen Type. Bulgarian Journal of Agricultural Science, 15, 365-372.